ЧЕЗ ще публикува искане за нови цени, които отразяват реалната ситуация в компанията и бизнеса

ЧЕЗ ще публикува искане за нови цени, които отразяват реалната ситуация в компанията и бизнеса

За последните четири години компанията е инвестирала общо 300 млн. лв. за енергийната инфраструктура, поддържане и ремонт на енергийната мрежа

ЧЕЗ Разпределение България и ЧЕЗ Електро България ще публикуват на 28 февруари 2009 г. предложенията си за промяна на цените за разпределение и снабдяване с електроенергия. Те трябва да бъдат разгледани от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и да влязат в сила от 1 юли тази година.

Предложението е за 10.5% средно увеличение на цените на електроенергията (общо цена за снабдяване и за разпределение), което означава увеличение с 0,014 лв./КВтч без ДДС.

 

Сметка за електроенергия на домакинство

Средномесечната консумация на домакинствата на територията на Западна България е около 188 кВтч (включително дневна и нощна тарифа). За тази консумация средната сметка при настоящите цени е около 23 лв./месечно без ДДС на месец. Средното увеличение за домакинство с новите цени е 3 лв./месечно без ДДС.

Предложениятаза увеличение на цените на електроенергията са пряко свързани с реалните разходи за изпълнение на задълженията ни по лицензия, необходимостта от нови инвестиции за модернизация на електроразпределителната инфраструктура и компенсиране на увеличението на цените за закупуване на електроенергия от когенерационни централи. В поисканото увеличение е отразена и инфлацията.

В предложението на ЧЕЗ са калкулирани 90 милиона лева за инвестиции в инфраструктура, което е близо 27% повече в сравнение със заложените от ДКЕВР 71 милиона лева годишно. В условията на разрастващата се икономическа криза ЧЕЗ Разпределение България АД ще продължи да развива електроразпределителната мрежа, подобрява качеството на разпределителната услуга и поставя в центъра на своята дейност удоволетвореността на клиентите.

В искането на ЧЕЗ Електро България за нови цени на електроенергията са отразени и по-високите цени за когенерация, които ДКЕВР прие в края на 2008 г. От нарастването им ЧЕЗ Електро България ще загуби 6,6 млн. лв само за първото полугодие на 2009 г.

„ЧЕЗ настоява за цени, които да покриват направените от нас разходи и да ни дават възможност да инвестираме достатъчно средства в мрежата. През миналата година увеличението на цената бе разпределено основно към преносната мрежа и централите- то само премина през ЧЕЗ. Очакваме, че няма да се повтори ситуацията от миналата година, когато от общото увеличение от 14% само 1% остана в ЧЕЗ”, каза Любош Павлас, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.

PR

Водещи новини

Времето