На 26 юни 2009 г. се проведе среща между Европейския комисар Меглена Кунева и Любош Павлас, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, на която бяха обсъдени мерки за защита на потребителите, за увеличаване на енергийната ефективност, за създаването на енергиен омбудсман, както и въпроса с тримесечното отчитане на електромерите.
На срещата Любош Павлас информира г-жа Кунева, че от началото на годината компанията е предприела редица мерки, за да преодолее първоначалните проблеми свързани с тримесечното отчитане на електромерите. Потребителите вече могат да променят размера на равните месечни вноски и да го заявяват по различни начини – през Интернет страницата на компанията, в Центровете за обслужване на клиенти, на телефон 0700 10 010. Доказателство, че положените от компанията усилия дават резултат е факта, че от началото на тази година няма основателни жалби срещу практиката на отчитане на по-дълъг период, а през 2008 година те са само 8 от общо подадени 364 броя. „Електроразпределителната мрежата има нужда от инвестиции, за да се осигури и нейната по-високата ефективност. Тримесечното отчитане на електромерите е един от малкото начини за осигуряване на средства за постигане на тази цел, без да се оказва натиск върху цените”, допълни още Любош Павлас.
Той информира г-жа Кунева, че в средата на месец юни 2009 г. Върховният административен съд (ВАС) излезе с две последователни решения по административни дела между ЧЕЗ Електро, ЧЕЗ Разпределение и ДКЕВР. Според тях Комисията и ЧЕЗ са компетентни да определят срокове на отчитане и заплащане на електрическата енергия, такива че да позволяват на крайните потребители да контролират консумацията си на електроенергия съгласно нормативната база в България и разпоредбите на Директива 2006/32/ЕО.
В същото време Тричленният състав на ВАС по делото на ЧЕЗ Разпределение казва, че обжалването на решението на комисията „не прегражда пътя за евентуално отправяне на ново искане от страна на ЧЕЗ за преминаване към тримесечно отчитане след отстраняване на констатираните от Комисията пропуски и грешки при прилагането му”.
Компанията е убедена, че има достатъчно доказателства, че е отстранила грешките и е подобрила практиката на отчитане. Тези факти формулирали в ново писмо, което ще внесем в регулаторната комисия в най-скоро време. Молбата ни се основава и на решението на съда, който сам описва отчитането на период по-дълъг от един месец като установена европейска практика. „Вярвам, че това са силни мотиви за запазването на тримесечното отчитане”, каза още Любош Павлас по време на срещата.