ТЕЦ Варна с 4 пъти по-голямо производство през последната седмица на януари

ТЕЦ Варна с 4 пъти по-голямо производство през последната седмица на януари

От 25 до 31 януари 2010 г. централата работи близо до максималната си мощност, за да подпомогне енергийния баланс на страната

Производството на електроенергия от ТЕЦ „Варна” е нараснало над 4 пъти за периода от 25 до 31 януари 2010 г., в сравнение с предходната седмица (18-24 януари 2010 г.), когато е било близко до обичайните нива. По искане на централното диспечерско управление през последната седмица на януари ТЕЦ „Варна” работи близо до максималната си мощност, като по този начин подпомага осигуряването на енергийния баланс на страната. От 25 до 27 януари централата е работила с 4 блока, от 28 до 30 януари 2010 г. – на пълна мощност с пет енергийни блока, три от които са активиран студен резерв. Към 1 февруари 2010 г. работят четири блока и има готовност, при заявка от страна на ЕСО, да се включи още един.

През последната седмица на януари ТЕЦ „Варна”, която е втората по големина въглищна електроцентрала в България, е осигурила общо 117 629 МВтч електроенергия, което е 53% от производството й за целия месец.

„Ситуацията от последните няколко дни ясно показва колко ключови за осигуряването на енергийния баланс на страната са мощностите, които ТЕЦ „Варна” поддържа като студен резерв. Този случай доказва, че има смисъл блокове 1-3 да се запазят за българската енергийна система по-дълго време. Смятам, че това ще стане още по-важно, когато икономическата криза отмине и потреблението на електроенергия нарасне. Това беше и един от аргументите, с които се обърнахме към Европейската Комисия и българското правителство с предложение за удължаване на живота на 1-3 блок до 2015 г. Надяваме се, че той ще бъде взет предвид от българските институции.”, коментира Ян Вавера, регионален мениджър на ЧЕЗ за България и председател на НС на ТЕЦ Варна.

Още през ноември 2009 г. ТЕЦ „Варна” получи положително становище от Европейската Комисия за удължаване живота на първите три блока на ТЕЦ Варна до 2015 година като се приложи член 4(4) от Директива 2001/80/ЕС. В последствие дружеството получи подкрепа за плановете си и от българското Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. В момента от ЧЕЗ очакват становище по въпроса от Министерството на околната среда и водите.

Междувременно ТЕЦ „Варна” се съобрази с изискванията, поети при присъединяването на България към Европейския съюз, за спиране на работата на 1 блок от 01.01.2010 г. и в момента експлоатира само 5 от общо шестте си блока. Ако българската страна разреши експлоатацията на блокове 1, 2 и 3 до 2015 година, ЧЕЗ предвижда да ги използва за осигуряване на студен резерв. Това означава, че блоковете ще работят в рамките на строго определени часове и само в изключителни случаи като аварии на други централи или екстремни метеорологични условия. Паралелно с това компанията работи по проект за изграждане на нов 880 МВт парогазов блок, който да замести първите три блока от 2015 г.

PR

Времето