Новите медии като Фейсбук, блогове и Туитър значително могат да улеснят политиците и гражданите да общуват по нов, директен начин, бе мнението на участниците в Конференцията на председателите на парламенти на държавите-членки на ЕС
15 май 2010 г.
Новите технологии и форми за комуникация и свързаните с тях предизвикателства пред парламентите, бе централна тема на Конференцията на председателите на парламенти на държавите-членки на Европейския съюз в шведската столица Стокхолм. Във форума на 14 и 15 май 2010 г. участва и председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Другата основна тема на конференцията бе Лисабонският договор и междупарламентарното сътрудничество.
Участниците във форума обсъдиха проблемите, свързани с новите форми на комуникация, както и тяхното отражение върху работата на парламентите. Отбелязана бе тенденцията, че през последните няколко години традиционните канали на общуване са допълнени от нови – като Фейсбук, блогове и Туитър за онези, които желаят и са в състояние да ги използват. По тази тема презентация направи посланикът на САЩ в Швеция Матю Барзън, който има дългогодишен опит като интернет-предприемач и е бил част от предизборния екип на Барак Обама.
Общественото доверие в парламентите и в традиционната дейност на политическите партии, както и изборната активност, намаляват, бе констатирано в хода на дискусиите. Това от своя страна води до отслабване на легитимността на представителните събрания. Тази дискусия не е нова, единодушни бяха парламентаристите. Понятието, което все по-често се споменава в дебатите относно пътищата за съживяване на демокрацията, е „дискурсивна” или „съвещателна” демокрация. Техническите постижения могат да улеснят политиците и гражданите да общуват по нов, директен начин, единодушни бяха участниците в конференцията в Стокхолм. Това означава, че възникват нови платформи за политическа работа и изразяване на мнения. Въпросът за новите медии и тяхното въздействие върху парламентите засяга всички ни, независимо от конституционната система, споделиха участниците във форума.
На конференцията, на специални инсталации няколко парламента демонстрираха различни примери за използване на новите канали за комуникация. Като илюстрация по темата за пръв път бе дадена възможност на обществеността да следи откритата част на конференцията по социалната мрежа Туитър.
В края на фолума участниците фокусираха вниманието си върху подготовката за Световната конференция на председателите на парламенти, както и върху финансовата криза и последствията върху парламентарните бюджети.