Председателят на парламента Цецка Цачева участва в Петата среща на жени – лидери в областта на бизнеса, политиката и социалния живот в Централна и Югоизточна Европа «LEADERSHE `2010»
7 – 8 април 2010 г.
Жените в по-малка степен от мъжете са обременени от рутината на политическия живот и това им дава възможност да предлагат иновативни и творчески решения, което е изключително полезно в ситуации на конфликти и периоди на криза, когато старите решения не работят. Това заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева пред участниците в Петото издание на международния форум «LEADERSHE `2010». Представителното събитие се провежда на 7 и 8 април 2010 г. във Виена. Тази година най-важната среща на жени – лидери в областта на бизнеса, политиката и социалния живот в Централна и Югоизточна Европа е на тема „Творческо управление на промяната”.
Председателят на българския парламент Цецка Цачева е основен лектор по темата за ръководната роля на жените в политически план. Жените знаят какво е да нямаш достъп до упражняване на власт и да са лишени от основни права като правото на глас и правото на образование, изтъкна председателят на българския парламент в изказването си пред форума. Според Цецка Цачева именно поради тази причина жените – лидери имат потенциал да разбират по-добре гледните точки лишените от власт и права.
Като още едно преимущество на жените – лидери тя посочи тяхното предимство не винаги да приемат гледната точка на мнозинството, както и възможността им да бъдат инициатори на дебати в публичното пространство по непопулярни теми.
Днес, когато Централна и Югоизточна Европа преживяват негативите от глобалната икономическа и финансова криза, тези предимства на женската гледна точка са необходими повече от всякога в лидерството, бе посланието, което председателят на Народното събрание отправи към участниците в срещата.
В изказването си пред форума Цецка Цачева изтъкна също, че през последните години в България се наблюдава устойчива тенденция към все по-значимо участие на жените в политическия живот. За първи път в историята на страната ни председателят на Народното събрание и кметът на столицата са жени, а за втори път имаме жена – еврокомисар, подчерта Цецка Цачева. Разширените възможности, допълни тя, означават и по-голяма отговорност. Затова задачата ни днес е да се запитаме – с какво можем да допринесем на обществото именно в качеството ни на жени.
Една от основните мисии на жените – лидери е да бъдат чувствителни към темата за равноправието, както и да си дадем сметка, че образованието е най-сигурният път към социална интеграция, заяви още председателят на българския парламента.
Форумът в австрийската столица се провежда под почетния патронаж на Ерхард Бусек, бивш вицеканцлер на Австрия и бе открит от председателя на Националния съвет на Република Австрия Барбара Прамер.
На срещата се обсъждат държавни и икономически политики за възстановяване от кризата, правителствени решения за устойчиво развитие, ролята на жените в движения от конфликти свят. Силата на промяната – бизнес стратегии, стратегии за периода след кризата, жените като вземащи решенията и двигатели на икономическия растеж на новите световни пазари, са сред другите важни теми на форума.
В дебатите участват председателят на Националния съвет на Република Австрия Барбара Прамер, Ерхард Бусек, бивш вицеканцлер на Австрия, Габриеле Хайниш–Хосек, федерален министър по въпросите на жените и държавната служба на Австрия, Мария Раух Калат, заместник-председател на Организацията на жените към Европейската народна партия, Кристин Лагард, министър на финансите на Франция.
Централно място в програмата на форума заема връчването на наградите «LEADERSHE `2010» на жени от Централна и Източна Европа, които с работата си са допринесли за съществена промяна в своите професионални или социални общности.
За първи път в петгодишната история на наградата за жени-лидери LeaderSHE International Awards, България има своите номинации в категориите бизнес, политика и социална отговорност. Страната ни е представена от Саша Безуханова (в категорията "Бизнес"), Меглена Кунева (в категорията "Политика") и Теодора Захариева (в категорията "Социална отговорност".