Според годишния доклад на парламентарната комисия по европейските въпроси едва 1,3 на сто от разполагаемите средства по оперативните програми са разплатени
Годишен доклад за усвояването на средствата от Европейския съюз в Република България за 2009 г. представи Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Докладът на комисията бе представен и обсъден на изнесено заседание в град Правец на 7 февруари 2010 г. В него участваха Юлиана Николова, секретар на Съвета за управление на средствата от Европейския съюз (СУСЕС), представители на структурите в държавната администрация, отговарящи за управлението на европейските средства в страната, представители на областната управа.
Изключително нисък е процентът на усвояване на средства по оперативните програми на ЕС - разплатени са едва 1,3 от всички разполагаеми средства от ЕС, отчете председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев. На заседанието комисията представи годишния си доклад за миналата година, който обхваща 21 програми, финансирани с
евросредства. България е единствената страна в ЕС, която е с върнати два пъти Оценки за съответствие и все още е без нито една одобрена Оценка за съответствие, сочи докладът.
Според данните в него, при оперативните програми съществува значително разминаване между договорените - 1, 4 млрд. евро от европейско финансиране, и реално изплатените средства - 72 млн. евро.
Има реален риск да не се усвои голяма част от предоставената от ЕК предприсъединителна помощ - основно по програма ИСПА. Случаи на конфликт на интереси, на обжалване на обявените процедури, бавен процес на плащане на бенефициентите, но и завишени стойности на кандидатстващите проекти са сред другите проблеми.
Друга забележка по работата с еврофинансирането са тежките административни процедури. Незадоволителен и е броят на инфраструктурните проекти, по които реално е изпълнена строителство.
Нивото на сертифицираните разходи е 0,8 на сто от ресурса на ЕС, с който разполагаме, което също е определено като незадоволително. Липсва и определяне на приоритет при обявяването на схеми за безвъзмездна помощ.
По оперативните програми "Транспорт" и "Околна среда" за ключови инфраструктурни проекти има ниска степен на проектна готовност, сочи докладът. Отчетени са и нередности при организирането на процедурите за обществени поръчки и прекалено използване на процедурата за директно договаряне в сектор "околна среда".
Обща препоръка от комисията е подемът при еврофинансирането, отчетен през последните 6 месеца, да продължи, за да се навакса пропуснатото. Трябва да се генерират действителни ползи за обществото и да се постигнат устойчиви резултати, препоръчват от
комисията.
За да се преодолеят проблемите по усвояването, трябва да се приеме закон за предотвратяване на конфликта на интереси, посочи Светлин Танчев. Друга мярка е развитието на административния капацитет. Председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев обаче посочи, че темповете на работата на администрацията няма да се ускори чрез увеличаването й, а чрез оптимизиране.