Плевенската епопея завинаги остава величествен символ на европейските идеали за свобода и напредък, за човеколюбие и национално достойнство, заяви председателят на парламента по повод 132-та годишнина от историческото събитие
10 декември 2009 г.
Плевенската епопея завинаги остава величествен символ на европейските идеали за свобода и напредък, за човеколюбие и национално достойнство. Това заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева, която участва на 10 декември 2009 г. в Плевен в тържественото честване на Деня на признателността на гражданите на Плевен към загиналите за неговото освобождение и 132-та годишнина от Плевенската епопея.
Всяка година на 10 декември, с искрено вълнение в душите си, със синовна гордост и с възхищение в разума си, ние си припомняме, но и преосмисляме величието на Плевенската епопея, подчерта председателят на Народното събрание в словото си пред участниците в честването. Точно тук, в този горд и родолюбив български град, с основателно самочувствие заявяваме: „Свободата започва от Плевен, свободата е Плевенската епопея, Плевен е гордото име на българската свобода”. Тази величествена историческа истина завинаги е вградена в паметта на България, тя е неизчерпаема сила на нашето настояще и най-верен ориентир за нашето бъдеще, подчерта Цецка Цачева.
Съдбата на древна България така е отредила, че по нейния величав и кървав път на завръщането й сред свободните и независими европейски нации и държави, никому неизвестното през 1877 г. градче Плевен да се превърне в град-паметник и град-музей, посочи председателят на парламента. По думите на Цецка Цачева калните траншеи, непревземаемите редути, бойните полета, напоени с кръв, превръщат завинаги Плевен в пантеон на героизма.
Днес, 132 години по-късно, величавата епопея ни задължава да вникнем и преоткрием основанията за своето самочувствие, защото Европа днес нямаше да бъде същата, ако в основите на модерната европейска цивилизация не беше вградена Плевенската епопея, заяви Цецка Цачева. Днес и завинаги тя остава величествен символ на европейските идеали за свобода и напредък, за човеколюбие и национално достойнство, завърши словото си председателят на Народното събрание.
Председателят на парламента присъства в Плевен на панихидата за загиналите воини, отслужена от Негово Високопреосвещенство Плевенски митрополит Игнатий пред параклиса-мавзолей «Св. Георги Победоносец». Цецка Цачева участва в церемонията по откриването на паметна плоча в чест на загиналите край Плевен украински воини през 1877 г.