ДЕКЛАРАЦИЯ
за основните приоритети на 41-то Народно събрание на Република България
22 юли 2009 г.
Ние, народните представители в Четиридесет и първото Народно събрание на Република България,
водени от чувството за дълг пред гордата история на българската държава и духовната същност на българския народ, вдъхновени от заветите на Апостола на Свободата Васил Левски, чиято 172-ра годишнина от рождението отбелязахме на 18 юли т. г. и със съзнанието за значимите трудности пред днешното развитие на страната,
се обединяваме около разбирането за необходимостта от:
утвърждаване на достойното място на Република България като член на Европейския съюз;
повишаване на благосъстоянието и равнището на живота на българските граждани чрез гарантиране на финансова стабилност и икономически растеж в Република България;
гарантиране на законността, правовия ред и националната сигурност на Република България;
възстановяване на доверието на българските граждани към държавата, включително и чрез ревизиране на управлението на тройната коалиция
и изразяваме своята ясна воля да работим енергично за:
1. Създаване на нов положителен образ на Република България пред европейските институции чрез конституционни и законови реформи в областта на правосъдието и вътрешния ред за ефективна борба с всички форми на корупцията и организираната престъпност.
2. Конкретни действия за възстановяване на достъпа до европейските фондове и подобряване на тяхното усвояване с цел по-бързо излизане от кризата и ускорено развитие на българската икономика.
3. Спешни мерки за справяне с икономическата криза чрез приемане на антикризисна програма с цел максимално ограничаване на негативните последици за българския бизнес и отделния човек.
4. Специална политика за образованието и здравеопазването и ефективни мерки и реформи в сферите на инфраструктурата, земеделието, околната среда и горите.
5. Гарантиране на енергийна сигурност и независимост на страната, като защитим националния интерес и българската природа;
6. Гарантиране на стабилността на демократичната политическа и партийна система чрез честен изборен процес и приемане на ново изборно законодателство и промени в Закона за политическите партии и Закона за допитване до народа.
7. Повишаване на общественото доверие в Народното събрание чрез подобряване на организацията и ефективността на работата на парламента и на моралния облик на народния представител.
8. Оптимизиране на държавната и общинската администрация с цел по-висока ефективност.