В София бе открита 21-та регионална европейска асамблея на Парламентарната асамблея на Франкофонията

В София бе открита 21-та регионална европейска асамблея на Парламентарната асамблея на Франкофонията

В София бе открита 21-та регионална европейска асамблея на Парламентарната асамблея на Франкофонията

6 ноември 2008 г.

Международната финансова криза налага адекватни европейски отговори, които могат да се намерят чрез солидарни действия в дух на разбирателство и приятелство, в чието култивиране франкофонията винаги е играла благотворна роля, заяви председателят на Народното събрание Георги Пирински при откриването на 21-та регионална европейска асамблея на Парламентарната асамблея на Франкофонията /ПАФ/ на 6 ноември 2008 г. София е домакин на международния форум, чиято тема е „Развитието на международните регионални връзки в разширена Европа: нови перспективи за сътрудничество на франкофонията, за една по-силна и убедителна Европа”.

В приветствието си към участниците в асамблеята Георги Пирински отбеляза, че след постигането на два от националните си приоритети – членството в НАТО и присъединяването към ЕС, България се ангажира във все по-голяма степен с общото европейско бъдеще на Югоизточна Европа. Сред регионалните формати, в които България участва, особено място заема Процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа, родил се на Балканите като израз на стремежа на балканските страни да придадат ново качество на отношенията помежду си и на тази основа вървят към приобщаване към европейските и евроатлантическите структури, посочи председателят на Народното събрание.

Георги Пирински подчерта, че българският парламент е домакин на Регионалния секретариат за парламентарно сътрудничество в Югоизточна Европа, който цели изработване на рамка за по-нататъшно развитие на сътрудничеството между парламентите на различни равнища. По думите му създаването на Регионалния секретариат е ясен знак за готовността на региона да поеме изцяло дневния ред на дейностите и инициативите на регионалното парламентарно сътрудничество. Крайната цел е в обозримо бъдеще да се създаде Регионална парламентарна асамблея, заяви председателят на парламента и изрази увереност, че когато този въпрос стане актуален, много полезен практически опит ще може да бъде почерпен от Регионалната европейска асамблея на ПАФ.

На откриването на 21-та регионална европейска асамблея на Парламентарната асамблея на франкофонията председателят на Народното събрание Георги Пирински беше удостоен с Ордена на франкофонията. Отличието, учредено от Парламентарната асамблея на франкофонията, се присъжда за заслуги за популяризиране на франкофонията и междукултурния диалог, както и за принос към сътрудничеството и приятелството между франкофонските страни.

Пред журналисти след награждаването Георги Пирински каза, че отличието е признание за приноса ни в движението на франкофонията, за развитието на България като европейска, модерна страна, която има своята богата култура и намира допирните точки и диалога с френската култура и френската цивилизация. То е признание за ролята, която България се стреми да играе на активен участник в развитието на европейските ценности, посочи той.

В отговор на въпрос Георги Пирински отбеляза, че организирането на форума в България, е признание за активното участие на страната в движението на франкофонията и за съществената й регионална роля. Един от акцентите във франкофонското движение е развитието на контактите между регионите, които са с франкофонска насоченост. България има своя съществен принос в активна, конструктивна регионална политика, посочи Георги Пирински.

„Франкофонията като световен участник в международните отношения” е темата на обсъжданията през първия ден от форума. В дискусията се включи и политологът Антоний Тодоров, който говори за „Присъединяването на страните от Югоизточна Европа към Международната организация на Франкофонията: подсилване на националната или на европейската идентичност”.

На 7 ноември 2008 г. дискусията е разделена в два панела. Темата на първия е „Връзки на франкофонията в качеството й на геополитическа общност с регионите”. Депутатът в Европейския парламент и бивш председател на българската секция на ПАФ Илияна Йотова ще направи изказване за подкрепата от новите страни-членки на ЕС за франкофонията в Европарламента. Ръководителят на Регионалния секретариат за парламентарно сътрудничество в Югоизточна Европа Владимир Данчев ще се спре на процеса на парламентарно сътрудничество в Югоизточна Европа.

Темата на втория панел е „Регионалните връзки на сътрудничество на ЕС и в рамките на ЕС: залози и предизвикателства за държавите-членки на франкофонията”. Участие в дискусията ще вземе народният представител и член на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Иван Иванов, който ще направи равносметка на инициативата на Съвета на Европа за създаването на Черноморски еврорегион.

Водещи новини

Времето