Една година да бъде срокът за получаване на социални помощи, предвиждат изменения в Закона за социално подпомагане, приети от парламента на първо четене
30 май 2008 г.
Народното събрание прие на заседанието си на 30 май 2008 г. на първо четене изменения в Закона за социално подпомагане. Те предвиждат да се намали с половин година ограничителният 18-месечен срок за непрекъснато получаване на социални помощи от безработни лица в трудоспособна възраст. Вносители на промените са Донка Михайлова, Хасан Адемов и Христина Христова. Предлага се разпоредбата да влезе в сила от 1 юли тази година. Като основен мотив за предлаганата промяна се посочва засилване на социалната справедливост в социалното подпомагане. Акцентът се поставя върху стимулиране на личната и обществена отговорност на трудоспособните лица, активното поведение на тези хора на пазара на труда, тяхното ограмотяване и квалификация. Според вносителите прекратяването на месечните социални помощи след изтичането на 12-месечния период на непрекъснатото им получаване ще стимулира и активира личната инициатива на тази категория лица да се реализират на пазара на труда и ще подпомогне тяхната реинтеграция. През едногодишния период те могат да използват пълноценно възможностите, които им се предоставят в Националния план за действие по заетостта чрез дирекциите "Бюро по труда" за ограмотяване, квалификация, преквалификация и наемане на работа.
Парламентът ратифицира конвенция 102 на Международната организация на труда за социална сигурност от 1952 г., която предоставя минимални стандарти за структуриране на обезщетенията, както и за тяхното администриране и финансиране и единни насоки за развитие на всички клонове на социалното осигуряване.
Народните представители приеха на заседанието си на първо четене законопроекта за кредитиране на студентите и докторантите. Той предвижда право да кандидатстват за получаване на кредит с държавна финансова подкрепа да имат студенти и докторанти до 35 години от България, Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Швейцария, които се обучават в редовна форма в държавно или частно училище в нашата страна. Кредитите ще се отпускат за заплащане на таксите за обучение и/или за издръжка. Правото на кредит за издръжка възниква при раждане на дете по време на обучението и може да се ползва от един от двамата родители, предлага вносителят на проекта – Министерският съвет.
Народното събрание ратифицира също споразумение между България и САЩ за научно и технологично сътрудничество. Документът е подписан на 4 януари т. г. във Вашингтон.
Парламентът избра Васил Петров, предложен от ДПС и Незабравка Стоева, предложена от Коалиция за България, за инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет.