Оператори, допуснали екологични щети, са длъжни незабавно да предприемат превантивни мерки, предвижда законопроект, обсъден от парламента на второ четене
9 април 2008 г.
Народното събрание обсъди на заседанието си на 9 април 2008 г. законопроекта за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети. Той предвижда операторите, в резултат на чиято дейност е възникнала непосредствена заплаха за екологични щети, незабавно да предприемат превантивни мерки. Когато заплаха за такива щети продължава да съществува въпреки предприетите мерки, операторът се задължава да информира писмено компетентния орган – министъра на околната среда и водите, директорите на регионалните инспекции по околната среда и водите, директорите на басейнови дирекции за управление на водите, както и директорите на националните паркове. Оператор, който незабавно не вземе мерки за отстраняване на екологични щети да се наказва с глоба от 10 000 до 30 000 лв., се предлага в частта за административно-наказателните мерки. За непредоставяне на информация или за подаване на невярна или подвеждаща такава, се предвижда санкция в размер от 2000 до 6000 лв. За оператор, който не предостави в срок поискана информация от компетентен орган - от 1000 до 3000 лв. При повторно нарушение санкцията ще е в двоен размер.
Народните представители обсъдиха на второ четене промени в Закона за националния център за аграрни науки. Те предвиждат Националният център да се преобразува в Селскостопанска академия. Измененията предвиждат също и промяна в структурата, в това число намаляване числеността на Управителния съвет и почти двойно намаляване числеността на Централното управление. Регионалните центрове за научно-приложно обслужване ще бъдат преобразувани в държавни предприятия.
Народното събрание обсъди на второ четене промени в Закона за електронните съобщения, промени в Закона за пътищата, промени в Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, както и на първо четене промени в Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест.
Парламентът обсъди също отчетите за изпълнението на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2004, 2005 и 2006 година, внесени от Министерския съвет и подкрепени от Комисията по бюджет и финанси, както и отчета за дейността на Комисията за защита на личните данни за 2007 г.