Среща на председателя на Народното събрание Георги Пирински с представители на Единния национален стачен комитет на трите учителски синдиката СБУ към КНСБ, СО към КТ “Подкрепа” и НУС към КНСБ
19 октомври 2007 г.
На 18 октомври 2007 г., в 14.00 часа, председателят на Народното събрание Георги Пирински прие представители на Единния национален стачен комитет /ЕНСК/ на трите учителски синдиката СБУ към КНСБ, СО към КТ “Подкрепа” и НУС към КНСБ. Срещата бе във връзка с писмо до председателя на Народното събрание от съпредседателя на ЕНСК г-жа Живка Желязкова, вх. № 729-00-7/17.10.2007 г., в което представителите на ЕНСК изразяват желание да връчат на председателя на парламента подписка от учители и граждани, подкрепящи исканията на работещите в сферата на средното образование.
На срещата присъстваха г-н Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ, г-н Валентин Никифоров, вицепрезидент на КНСБ, г-н Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ “Подкрепа”, г-жа Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, г-н Крум Крумов, председател на Синдикат “Образование”, г-н Аспарух Томов, председател на Независимия учителски синдикат към КНСБ, г-н Николай Николов, говорител на ЕНСК. От страна на Народното събрание в разговора участва заместник-председателят на парламентарната комисия по образованието и науката г-жа Валентина Богданова.
Членовете на стачния комитет последователно изложиха подробно своите позиции и становища по причините и по хода на учителската стачка.
Председателят на Народното събрание Георги Пирински благодари на участниците в срещата за изразените мнения. Той потвърди разбирането си, че трябва да се води сериозен и отговорен диалог в рамките единствено и само на законовите процедури. Председателят на парламента повтори нееднократно заявяваната си позиция, че Народното събрание не може да бъде страна в спора, но не може да е безразлично към проблема. Той изтъкна последователната ангажираност на Парламентарната комисия по образованието и науката за поддържането на съдържателен диалог.
Председателят на Народното събрание отбеляза три основни момента. На първо място – необходимостта да се неутрализират групи сред протестиращите, подстрекаващи към безредици. На второ място – необходимостта да се работи за споразумение и да не се създава впечатление в публичното пространство, че най-нежелателното е постигането на съгласие. Не на последно място остава трудно обяснима промяната в становището на синдикатите в следобедните часове на 18 октомври 2007 г.
По повод изразени в публичното пространство мнения, че проблемът може да бъде решен след внасянето в Народното събрание на законопроекта за държавния бюджет за 2008 г., Георги Пирински обърна специално внимание, че само договореното между правителството и стачкуващите може да бъде предмет на законодателно решение в Народното събрание. В тази връзка той изрично предупреди да не се правят никакви планове за прехвърляне на споровете след 1 ноември 2007 г. в и около парламента.
Председателят на Народното събрание увери участниците в срещата, че внесената от тях подписка ще бъде съхранена в приемната на парламента.