Делегация на Народното събрание е на посещение във федералната провинция Райнланд-Пфалц

Делегация на Народното събрание е на посещение във федералната провинция Райнланд-Пфалц

ДЕЛЕГАЦИЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ Е НА ПОСЕЩЕНИЕ ВЪВ ФЕДЕРАЛНАТА ПРОВИНЦИЯ РАЙНЛАНД-ПФАЛЦ

19 март 2007 г.

Почетен плакет на Народното събрание и грамота ще бъдат връчени на председателя на Бундестага на Федерална Република Германия д-р Норберт Ламерт като израз на признателност за личния му принос и оказаното съдействие и подкрепа за членството на България в Европейския съюз. С най-високото отличие на българския парламент и с грамоти, подписани от председателя на Народното събрание Георги Пирински, ще бъдат удостоени още 36 германски парламентаристи, допринесли през годините за успеха на българското еврочленство. Сред тях са представители на всички парламентарни фракции в Германския Бундестаг. Отличията ще бъдат предадени през идните дни от посланик Меглена Плугчиева, стана ясно по време на двудневната визита на българска парламентарна делегация в германските федерални провинции Райнланд-Пфалц и Баден-Вюртенберг.

С поредица от срещи в Майнц, столицата на една от най-динамично развиващите се федерални провинции, започна посещението на 19 март 2007 г. в Райнланд-Пфалц и Баден Вюртенберг на водената от председателя на Народното събрание Георги Пирински българска парламентарна делегация.

Делегацията бе приета от председателя на Ландтага на провинция Райнлад – Пфалц Йоахим Мертес.

Успешното членство на България в Европейския съюз зависи в голяма степен и от активното и ползотворно сътрудничество с Федерална Република Германия, в това число и с федерални провинции като Райнланд-Пфалц и Баден Вюртенберг, заяви председателят на Народното събрание. Партньорството в рамките на Европейския съюз открива нови възможности, които трябва да оползотворим за благото на гражданите на двете страни, изтъкна Георги Пирински.

Йоахим Мертес очерта приоритетните области на сътрудничество между България и федералната провинция Райнланд-Пфалц. Наред със сферите праводъсие, вътрешен ред, връзки между занаятчийските камари и между отделните градове и региони, в които вече има натрупан солиден опит, усилията трябва да бъдат насочени и към реализирането на конкретни проекти в областта на малките и средните предприятия, химическата и хранително-вкусовата промишленост, подчерта Йоахим Мертес. Пред българските парламентаристи той изтъкна специално, че Райнланд-Пфалц е най-големият износител на вино в Германия и е с утвърдени традиции в тази област. Фирми от бранша вече проявяват интерес към пренасяне на опита си в България, стана ясно по време на разговорите.

Родният град на Гутенберг е отворен и за осъществяването на още по-активен академичен и научен обмен, за продължаващо културно сътрудничество с България.

В Ландтага на федералната провинция Райнланд – Пфалц, българските парламентаристи, придружавани от заместник-министъра на регионалната политика и благоустройството Искра Михайлова и от изпълнителния директор на Националното сдружение на общините на Република България Гинка Чавдарова, проведоха срещи с депутати от трите парламентарни фракции, с членовете на Комисията по европейски въпроси и с почетния консул на  България във федералната провинция д-р Карл-Юрген Вилберт.

В чест на българската делегация председателят Мертес даде официален обяд, на който бяха поканени парламентаристи от всички фракции, представители на фондации и видни общественици. Пред германските домакини Георги Пириниски представи приоритетие на българския парламент след присъединяването на България към Европейския съюз.

На специално организирана церемония в сградата на Ландтага на почетния консул на България в Райнланд-Пфалц д-р Карл-Юрген Вилберт бе връчено отличието на българското външно министерство “Златна лаврова клонка” в присъствието на председателя на Народното събрание Георги Пирински.

Д-р Вилберт има забележителен принос за задълбочаването на политическите и икономическите връзки между България и провинция Райнланд-Пфалц. В качеството си на дългогодишен главен изпълнителен директор на Занаятчийската камара Кобленц той има осезателен принос за укрепването на занаятчийското съсловие в България. Занаятчийската камара в Кобленц от години развива активна дейност в България и оказа ценно съдействие и за изработването на българския Закон за занаятите. По неин образец у нас бе създадена Националната занаятчийска камара.

През втория ден от визитата си българската делегация ще посети столицата на провинцията Баден-Вюртенберг Щутгарт. Предстоят срещи с председателя на Ландтага г-н Петер Щрауб, с министъра на държавните и европейските въпроси г-н Вили Щехеле и с кмета на града д-р Волфганг Шустер.

Времето