Георги Пирински се срещна с координатора на Световната коалиция срещу смъртното наказание Мишел Тоб
14 март 2007 г.
В предпоследния ден от посещението си в България основателят на френската асоциация “Заедно срещу смъртното наказание” и координатор на Световната коалиция срещу смъртното наказание Мишел Тоб бе приет от председателя на Народното събрание Георги Пирински. На срещата присъстваха председателят на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията проф. Огнян Герджиков и Омбудсманът на Република България Гиньо Ганев, по чиято покана френският гост е у нас.
Преди срещата Мишел Тоб беше приветстван в пленарната зала на Народното събрание.
В приветствените си думи към госта председателят на парламента Георги Пирински отбеляза, че в продължение на години Асоциацията “Заедно срещу смъртното наказание”, съвместно със сродни организации като “Адвокати без граница”, се обявява решително в защита на българските медици в Либия, като не само настоява за отмяна на смъртните им присъди, но така също и за признаване на тяхната невинност и безусловното им освобождаване. Председателят на Народното събрание изрази благодарност и признателност към Мишел Тоб, който има съществен принос за разширяване на акциите за солидарност в чужбина и превръщането на освобождаването на българските медици в кауза на международната общност.
Мишел Тоб каза в изявление за медиите, че на срещата председателят на парламента Георги Пирински е поел ангажимент Народното събрание да се включи като институция в създаващата се международна коалиция за спасяване на българските медици в Либия. Френският гост съобщи, че в началото на април тази коалиция ще проведе поредица от международни инициативи в европейските столици и в градове в арабския свят и ще превърне лентичката с надпис “Не сте сами”, в една всеобща кауза.
По време на посещението си в България долових ясно българския гняв и казвам, че той трябва да стане международен, дойде време международното обществено мнение - европейско, арабско, световно да каже “не” на присъдата на медицинските сестри и лекаря и да изиска незабавното им освобождаване”, заяви Мишел Тоб. Всички заедно в идните дни, без забавяне, ще застанем в подкрепа на медицинските сестри и палестинския лекар, за да мобилизираме международното мнение, добави той.
Попитан за идеята медицинските сестри да бъдат избрани за български евродепутати, Мишел Тоб отговори, че трябва да се отдаде приоритетно значение на реалистични в правно отношение дейности. По думите му медицинските сестри имат нужда от подкрепата на 18-те български евродепутати, които скоро ще бъдат избрани, за да мобилизират общественото мнение в тяхна подкрепа. Мишел Тоб смята, че идеята е сърдечна и свидетелства за това, че българският народ днес иска да бъде мобилизирано цялото международно обществено мнение в подкрепа на медицинските сестри.
Омбудсманът на България Гиньо Ганев каза, че трябва да се мобилизира една голяма общественост - интернационална и българска, за да се съгради един обществен фронт за натиск върху Либия като държава и като правосъдие, и час по-скоро българските медицински сестри и палестинският лекар да бъдат освободени.
Мисията на авторитетната френска асоциация “Заедно срещу смъртното наказание”, решителните й усилия и новите й акции в защита на българските медицински сестри, отзвукът от Третият световен конгрес срещу смъртното наказание, акцент на който беше съдбата на сънародниците ни и палестинския лекар, бяха сред основните теми на разговора между председателя на Народното събрание и Мишел Тоб. Георги Пирински подчерта, че след решението на Наказателния съд в Триполи от 19 декември 2006 г. има ново активизиране на обществеността по случая с несправедливо осъдените. Народното събрание даде тон на този процес със своята категорично изразена позиция минути след потвърждаване на присъдите. Председателят на парламента припомни, че тогава Народното събрание призова либийските институции да не допуснат изпълнение на смъртните присъди за българските медици и палестинския лекар и незабавно да ги освободят.