Парламентът изпълни първостепенната си национална задача, ставайки един от основните фактори за приемането на България в ЕС, заяви Георги Пирински на първата си за 2007 г. среща с медиите
9 януари 2007 г.
40-то Народно събрание изпълни първостепенната си национална задача, ставайки един от основните фактори за приемането на България в ЕС. Това заяви председателят на Народното събрание Георги Пирински на първата за годината среща с парламентарните журналисти. Брифингът на тема: “Дневният ред на Народното събрание през първата европейска сесия” се състоя на 9 януари 2007 г. в сградата на Народното събрание.
Ако искаме да постигнем успешно членство, а това означава България наистина да стане богата държава, а не само принадлежаща към клуба на богатите, трябва да се постараем да заработим по нов начин и като интензивност, и като качество, подчерта председателят на парламента. По думите му Народното събрание като институцията, която е носител на парламентарното управление на България и е в центъра на общественото внимание, задава и тона, и темпото в много отношения на работата в обществото.
Георги Пирински посочи, че от 11 юли 2005 г. досега 40-то Народно събрание е приело 301 закона, от които 100 ратификации, а три четвърти от останалите 201 закона са посветени на евроинтеграционния процес. Тази програма беше два пъти по-голяма и по обем, и по сложност от програмата, изпълнена предишното Народно събрание за същия период от година и половина, допълни той. Според председателя на Народното събрание основателно е да се отчете, че 40-то Народно събрание е изпълнило първостепенна, важна национална задача, ставайки един от решаващите фактори за присъединяването на България към ЕС.
Сред законодателните приоритети на парламента през петата пленарна сесия Георги Пирински посочи четвъртата промяна в Конституцията, изменения в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, нов Граждански процесуален кодекс, промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс, закон за избиране на представители в Европейския парламент, промени в закона за местните избори, законодателни промени в областта на икономиката, транспорта, енергетиката, здравеопазването, социалната политика и образованието. Трябва да се постараем да подобрим качеството на приеманите законодателни актове и да стабилизираме самото законодателство, допълни Георги Пирински на срещата си с парламентарните журналисти.