Георги Пирински приветства в Народното събрание престолонаследника на Белгия принц Филип

Георги Пирински приветства в Народното събрание престолонаследника на Белгия принц Филип

Георги Пирински приветства в Народното събрание престолонаследника на Белгия принц Филип

Председателят на парламента Георги Пирински прие на 11 декември 2006 г. в Народното събрание престолонаследника на Кралство Белгия принц Филип. Гостът е на официално посещение в България начело на делегация от представители на белгийските бизнес и делови среди.

От българска страна в срещата участва г-жа Хритина Христова, председател на групата за приятелство България-Белгия в НС.

Сред белгийските гости бяха г-н Марк Фервилген, федерален министър на икономиката, енергетиката, външната търговия и науката и г-н Жан-Клод Дауст, президент на Федерацията на предприятията на Белгия.

Присъединяването на България към Европейския съюз придава нова динамика и перспективи за задълбочаването на отношенията между България и Кралство Белгия, които имат дълбоки исторически корени, изтъкна на срещата си с белгийския гост председателят на Народното събрание. Георги Пирински подчерта стремежа на българския парламент да допринася активно за развитието на българо-белгийското сътрудничество и припомни, че на последната си среща със своя белгийски колега Херман де Кро през април тази година е било констатирано със задоволство, че политическите и културните отношения се развиват изключително успешо, а пред икономическите връзки се разкриват още по-благоприятни перспективи.

България е последователна в стремежа си да подобрява инвестиционния климат, за да стимулира крупните чуждестранни инвеститори. От изключително значение обаче е и да се насърчават контактите между малките и средните предприятия на двете страни, изтъкна Георги Пирински. Той потвърди интереса на страната ни да се възползва от натрупания богат опит на Белгия в политиката за насърчаване на малките и средните предприятия.

Принц Филип изтъкна, че посещението на водената от него белгийска делегация се реализира в исторически за България момент и бе категоричен, че визитата ще даде нов импулс в развитието на икономическите отношения.

Впечатлени сме от огромната работа, свършена по пътя към ЕС, заяви белгийският престолонаследник. Той открои приноса на законодателния орган за напредъка на страната ни, като изтъкна големият брой синхронизирани закони с правото на ЕС. Напълно споделям разбирането за ролята на малките и средните предприятия, които са гръбнака на белгийската икономика. Убеден съм, че в това отношения можем да реализираме успешно сътрудничество, заяви белгийският престолонаследник.

Министърът на икономиката, енергетиката, външната търговия и науката Марк Фервилген посочи научните изследвания, енергетиката, околната среда и туризма като области, в които се наблюдава нов, засилен интерес на сътрудничество. Той изрази готовността на Белгия да окаже максимална подкрепа на страната ни още в началния период на членството в Европейския съюз.

От години белгийските фирми работят успешно в България, а присъединяването на страната ви в ЕС със сигурност ще увеличи интереса на белгийските инвеститори, заяви президентът на Федерацията на предприятията Жан-Клод Дауст. Ще се върнем в Белгия с посланието, че България повече от всякога е отворена за  бизнес със своите европейски партньори, изтъкна той.

Георги Пирински подчерта пред белгийските гости, че и след 1 януари 2007 г. българският парламент ще продължи да работи приоритетно по целия кръг въпроси, свързани с пълноценното членство на България в ЕС. В тази връзка ще се стремим да сътрудничим още по-активно с двете камари на белгийския парламент, изтъкна Георги Пирински и потвърди поканата към председателя на Камарата на представителите на Кралство Белгия Херман де Кро да посети България.