Народното събрание прие промени в Закона за собствеността

Народното събрание прие промени в Закона за собствеността

Народното събрание прие промени в Закона за собствеността

На заседанието си на 8 декември 2006 г. Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за собствеността. Измененията включват мерки за премахване на ограниченията за придобиване право на собственост върху земя от чужденци. Те са в контекста на изпълнение на ангажиментите на България за осигуряване на условия за свободно движение на капитали по смисъла на договорите за създаване на ЕС. Промените поставят вътрешното законодателство в съответствие с въведените през 2005 г. промени в конституционния режим на земята.


Предвиждат се изменения и допълнения в Закона за собствеността, в Закона за горите, в Закона за защитените територии, в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и в Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд.


Парламентът прие и допълнение в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС), което предвижда избор на 18 народни представители за членове на Европейския парламент (ЕП). Този избор е със срок от 1 януари 2007 г. до произвеждането на първите преки избори за евродепутати.


Парламентът прие единодушно декларация в подкрепа на кампанията на Съвета на Европа "Парламентаристи, обединени в борбата срещу насилието, включително домашното насилие срещу жените". Програмата обхваща периода 2006-2008 г. В нея се казва, че един от основните принципи на демократичното общество е защитата на правата и защитата на личността.


Народното събрание прие на второ четене текстове от проектобюджета за 2007 г. на държавното обществено осигуряване /ДОО/. Максималният размер на обезщетението за безработица за 2007 г. ще бъде 180 лева, а минималният - 90 лв., решиха народните представители.


Паричното обезщетение за отглеждане на малко дете през 2007 г. ще бъде 180 лева, вместо предвидените в приетия на първо четене проектобюджет на ДОО 170 лева, решиха депутатите.


Във времето за парламентарен контрол на въпроси на депутати отговориха вицепремиерът Даниел Вълчев и министър Емилия Масларова.