Присъединяването на България и Румъния към ЕС ще гарантира сигурността на континента, към която се стремим от десетилетия, заяви в Народното събрание председателят на датския парламент

Присъединяването на България и Румъния към ЕС ще гарантира сигурността на континента, към която се стремим от десетилетия, заяви в Народното събрание председателят на датския парламент

Присъединяването на България и Румъния към ЕС ще гарантира сигурността на континента, към която се стремим от десетилетия, заяви в Народното събрание председателят на датския парламент

21 ноември 2006 г.

Председателят на парламента Георги Пирински приветства в Народното събрание председателя на парламента на Кралство Дания (Фолкетинг) Кристиян Мейдал. Датският гост е на официално посещение у нас от 20 до 22 ноември 2006 г. по покана на председателя на българския парламент.

В състава на водената от Кристиян Мейдал официална парламентарна делегация са заместник-председателите на Фолкетинга Свен Аукен, Хелге Адам Мьолер, Нийлс Хелвег Петерсен, главният секретар на парламента на Кралство Дания Хенрик Тварньо и началник секретариат и комуникации към Кабинета на председателя Пернил Делеуран.

В българския парламент датските гости се срещнаха с членовете на Председателския съвет на Народното събрание. Преди това Георги Пирински и Кристиян Мейдал разговаряха “на четири очи”. Двамата председатели направиха официално изявление за медиите.

Посещението на Кристиян Мейдал съвпадна с деня, в който Фолкетингът ратифицира Договора за присъединяване на България към Европейския съюз. Това е голям ден за нас, защото Европа е вече обединена, а това гарантира сигурността и стабилността на континента, към които се стремим в продължение на десетилетия, изтъкна в изявлението си пред медиите председателят на датския парламент Кристиан Мейдал. Той отбеляза, че България и Дания принадлежат към сравнително малките страни в ЕС и на този фон е ясно, че ще имат общи интереси и база за бъдещо сътрудничество. В тази връзка сме готови да окажем пълна подкрепа на страна ви за бъдещото й развитие като член на Европейския съюз, допълни председателят на датския парламент.

България може би ще изпита известни трудности в адаптацията си към правилата в Европейския съюз, но членството й е единствената перспектива, заяви още Кристиан Майдал. Председателят на датския парламент изтъкна, че в последните години България работи много упорито и постига видими резултати.

От своя страна председателят на парламента Георги Пирински заяви в изявлението си пред медиите, че посещението на неговия датски колега се осъществява във важен и за двете страни момент и бележи връхна точна във възходящия диалог между България и Кралство Дания. На срещата споделихме разбирането, че предстоящото встъпване на страната ни в ЕС ще създаде нов хоризонт за всички сфери на двустранните отношения – търговско-икономическите, сътрудничеството в областта на сигурността и културното взаимодействие, подчерта Георги Пирински.

Той сподели, че на срещата са били обсъдени и редица въпроси от особена важност за двете страни. Датският председател е проявил специален интерес към напредъка на България в борбата с организираната престъпност, а от българска страна е бил заявен интерес по отношение на датския опит в областта на регулирането на крайбрежната ивица.

Съгласихме се, че има всички предпоставки между двата парламента да се развиват интензивни контакти – както между комисиите по европейски въпроси и останалите комисии, така и между администрациите на двете законодателни институции, заяви председателят на Народното събрание. На срещата българските парламентаристи са поставили и въпроса за възможностите български граждани да работат в Дания след 1 януари 2007 г.

В отговор на въпроса за свободното движение на работна сила в ЕС, Кристиан Мейдал подчерта, че ако едно предприятие иска да наеме работници от страни от ЕС, няма пречка да го стори, стига да е регистрирано в Дания и да работи легално. В Дания имаме нужда от работна сила и хората, които идват да работят в страната ни, трябва да са сигурни, че ще могат да го правят при същите условия и възнаграждение, както датските граждани, посочи още Майдал.

Датската парламентарна делегация разгледа пленарната зала на Народното събрание. По-късно Георги Пирински и Кристиян Мейдал поднесоха венци на Паметника на Незнайния воин.

Датската парламентарна делегация бе приета от Президента на Република България.

Програмата на посещението на Кристиян Мейдал на 22 ноември 2006 г. предвижда срещи с членовете на Комисията по европейска интеграция и със заместник министър-председателя и министър на външните работи Ивайло Калфин.

Централно място в програмата на посещението на председателя на парламента на Кралство Дания е обръщението му към народните представители.

КРИСТИЯН МЕЙДАЛ ЩЕ ГОВОРИ В ПЛЕНАРНАТА ЗАЛА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА 22 НОЕМВРИ 2006 Г., СРЯДА, В 10.00 ЧАСА.


На заседанието са поканени да присъстват посланиците на страните-членки на Европейския съюз, представители на синдикатите и работодателите, на граждански организации, на Националното сдружение на общините и главни редактори на медии.

Водещи новини

Времето