Документ в подкрепа на сънародниците ни в Либия разпространиха българските парламентаристи на годишния форум на Интерпарламентарния съюз в Женева

Документ в подкрепа на сънародниците ни в Либия разпространиха българските парламентаристи на годишния форум на Интерпарламентарния съюз в Женева
ДОКУМЕНТ В ПОДКРЕПА НА СЪНАРОДНИЦИТЕ НИ В ЛИБИЯ РАЗПРОСТРАНИХА БЪЛГАРСКИТЕ ПАРЛАМЕНТАРИСТИ НА ГОДИШНИЯ ФОРУМ НА ИНТЕРПАРЛАМЕНТАРНИЯ СЪЮЗ В ЖЕНЕВА
16 октомври 2006 г.

По инициатива на председателя на Народното събрание Георги Пирински от името на българската делегация в Интерпарламентарния съюз сред делегатите на 115-та Асамблея на Съюза бе разпространен документ в подкрепа на българските медици в Либия. Документът е озаглавен “Продължаваща загриженост за съдбата на петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия”. Българската интерпарламентарна група (БИГ), водена от Георги Пирински, участва от 16 до 18 октомври 2006 г. в Женева в 115-та редовна Асамблея на Интерпарламентарния съюз.

“В очакване на решението на либийския съд през ноември 2006 г., бихме искали отново да призовем за пълната подкрепа от страна на всички парламентаристи, присъстващи на 115–та Асамблея на ИПС”, заявяват българските депутати в обръщението си до своите колеги от 125 делегации, представени на форума.

Като припомнят фактите по случая с осъдените медици, членовете на българската делегация изтъкват основателно дълбоката си загриженост за съдбата на нашите сънароднички и палестинския лекар, които вече повече от седем години и половина са в либийските затвори. “Окончателно е доказано, че срещу обвиняемите са били извършени сериозни нарушения на човешки права: мъчения за изтръгване на самопризнания, малтретиране и задържане на неизвестно място без възможност за свиждане по време на следствието и началното съдебно разследване, нарушаване на правото на справедлив процес, проточени процедури, многобройни съдебни грешки и процедурни нередности”, се казва в документа.

“Въпреки че твърдо отхвърли всякаква отговорност за трагедията в Бенгази, българското правителство мобилизира всичките си дипломатически ресурси, за да инициира хуманитарни действия за смекчаване на нейните последици”, се изтъква в разпространената информация.

Като подчертават, че осъдените на смърт медицински сестри са невинни и изтъкват безусловната подкрепа на международната общност, в разпространения документ българските парламентаристи посочват, че последен израз на тази подкрепа е призивът на четирима видни британски учени, които в отворено писмо призовават медицинските и научните власти в арабските страни, САЩ и ЕС, както и съответните органи на ООН “да упражнят в най-голяма степен влиянието си върху либийския държавен ръководител, за да бъдат предотвратени едни съдебни убийства”. Копие от писмото на британските учени, публикувано във вестник “Таймс” на 13 октомври 2006 г., е приложено към обръщението на българската делегация.

Настоящият документ е своеобразно продължение на разпространената миналата година на същия форум в Женева декларация в подкрепа на медиците ни, която получи внушителна подкрепа от делегатите на Асамблеята.


В тазгодишния форум в Женева участват народните представители Янаки Стоилов (ПГ на Коалиция за България), заместник-председател на БИГ, Маргарита Кънева (ПГ на НДСВ), член на БИГ, Алиосман Имамов (ПГ на ДПС), член на БИГ и Красимир Каракачанов (ПГ на БНС), член на БИГ. Делегацията се води от председателя на парламента Георги Пирински, който е председател на Българската интерпарламентарна група. В качеството си на член на Асоциацията на главните секретари към Интерпарламентарния съюз във форума в Женева участва и главният секретар на Народното събрание г-н Огнян Аврамов.


В рамките на форума заседават трите постоянни комитета на Асамблеята - “Мир и международна сигурност”, “Устойчиво развитие, финанси и търговия” и “Демокрация и човешки права”.


Във фокуса на 115-та Асамблея на Интерпарламентарния съюз са следните теми:
  • сътрудничеството между парламентите и ООН, насочено към укрепване на световния мир от гледна точка на борбата срещу тероризма и енергийната сигурност;
  • ролята на парламентите при проследяването на изпълнението на Целите на хилядолетието с оглед на проблема за външния дълг и премахването на бедността и корупцията и
  • проблемът с безследно изчезналите в резултат на насилие и военни конфликти.

Централно място на тазгодишния форум в Женева заема участието на президента на Световната банка Пол Улфовиц.

Срещи на председателя на парламента Георги Пирински с председателя на Интерпарламентарния съюз Пиер-Фердинандо Казини, със заместник-генералния директор на Световната търговска организация Харша Сингх, с председателя на Германския Бундестаг д-р Норберт Ламерт, с председателя на Националното събрание на Ливан Набих Берри и с председателя на Межилиса на Казахстан Урал Мухамеджанов са част от програмата му в рамките на 115-та редовна есенна Асамблея на Интерпарламентарния съюз в Женева.


Текстът на Документа в подкрепа на българските медици в Либия, разпространен сред делегатите на 115-та Асамблея на Интерпарламентарния съюз:
in english
на български