Институциите на президента и на парламента също да участват в диалога, организиран от Икономическия и социален съвет, предвиждат приети на първо четене законови промени
На заседанието си на 11 октомври 2006 г. парламентът единодушно прие на първо четене промени в Закона за икономически и социален съвет(ИСС). Притетите промени предвиждат институциите на президента и на Народното събрание също да участват в диалога, организиран от ИСС.
Съветът трябва да служи като постоянна институционална форма на социален и граждански диалог, и консултации по икономическата и социална политика между президента, парламента, правителството, и структурите на гражданското общество, посочват в мотивите вносителите на законопроекта народните представители Хасан Адемов, Петър Мръцков и Христина Христова.
В последните две години структурата и равнопоставеността на членовете на ИСС са предпоставка за ефективен социален и граждански диалог, в който трябва да участват освен правителството, и гражданското общество, и президентът, и парламентът, пише още в мотивите.
Създава се възможност съветът да организира дискусии и консултации с представители на законодателната и изпълнителната власт, и със структурите на гражданското общество, по обществено значими въпроси на икономическото и социалното развитие.
Предвидено е и задължение за институциите, на които ИСС е предоставил своите становища, да канят за участие представители на съвета при обсъждането или решаването на въпросите, за които е изразено становището.