СРЕЩА НА ЕВРОКОМИСАРЯ ФРАНКО ФРАТИНИ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Председателят на парламента Георги Пирински прие на 31 юли 2006 г. в Народното събрание еврокомисаря по правосъдието, свободата и сигурността Франко Фратини. Еврокомисарят е в България, за да обсъди с представители на българските институции напредъка на страната ни в процеса на европейска интеграция. На срещата присъстваха заместник-председателите на НС, председателите на парламентарните групи, българските наблюдатели в Европейския парламент и председатели на парламентарни комисии.
Законодателните приоритети на 40-то Народно събрание, свързани с подготовката на България за членство в Европейския съюз и промените в Конституцията бяха основни теми на разговора.
На срещата председателят на парламента Георги Пирински подчерта, че работата на Народното събрание е изцяло съсредоточена върху областите, които Докладът на Европейската комисия от 16 май 2006 г. е откроил като изискващи специално внимание. Той информира госта, че българският парламент е приел през първата половина на 2006 г. основни законодателни актове, свързани със съдебната система, правосъдието и вътрешните работи и допълни, че вниманието на Народното събрание е насочено и към прилагането на приетите закони.
Еврокомисарят по правосъдието, свободата и сигурността Франко Фратини заяви пред българските парламентаристи, че основната мисия на визитата му у нас е да потвърди своята и на Европейската комисия ангажираност да продължи подкрепата за България за постигането на общата цел – членството на страната в ЕС от 1 януари 2007 г.
По време на срещата си в българския парламент еврокомисарят определи като много важен позитивен знак факта, че Народното събрание няма да почива през август, а ще работи върху законовите промени, свързани с ЕС.
Основно място в разговора бе отделено на промените в Конституцията. Стремежът ни е да бъде постигнато съчетание на принципите на независимост с отчетност и отговорност, както и да бъде намерено сполучливо решение за осигуряване на ефективна дейност на съдебната власт, подчерта председателят на парламента.
Фратини изрази надежда промените в Конституцията, свързани с гарантирането и запазването на независимостта на съдебната власт, да бъдат приети на първо четене до средата на септември, което ще даде възможност това да бъде отразено в Доклада на Европейската комисия.
Франко Фратини обърна специало внимание на законопроектите за политическите партии, за защитата на личните данни и новия ГПК и ги определи като важна стъпка в процеса на подготовката на България за членство в евросъюза. Той обърна внимание върху необходимостта от създаване на режим на банковата тайна, който възможно най-добре да съчетава интересите на търговските оператори и личните права на гражданите с премахването на всякакви препятствия за разследване, когато по решение на прокурора се налага такова.