Народното събрание е домакин на Втората световна конференция на жените – парламентаристи

Народното събрание е домакин на Втората световна конференция на жените – парламентаристи

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ Е ДОМАКИН НА ВТОРАТА СВЕТОВНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА ЖЕНИТЕ – ПАРЛАМЕНТАРИСТИ
София, 19 – 20 юни 2006 г.


Народното събрание на Република България е домакин на Втората световна конференция на жените – парламентаристи, която се провежда на 19 и 20 юни 2006 г. в София. Във форума участват 160 представители на парламенти от 59 държави. Темата на конференцията е “Политика за по–ефективна защита на децата и младежите по отношение на правото на здраве, образование и умствено и психическо състояние”. Целта на Световната среща в София е да развие традициите на проведения в Рим през 2004 г. първи такъв форум.

Председателят на Народното събрание Георги Пирински приветства участниците в конференцията. Длъжни сме категорично да заявим и отстоим пълния приоритет на работата на държавните институции, на неправителствените структури и на международните организации за гарантиране на основополагащите права на децата и младежите на пълноценно развитие, заяви Георги Пирински при откриването на Втората световна конференция на жените-парламентаристи. Той подчерта, че днес здравето и умственото развитие на децата и младежите са подложени на сериозни заплахи и рискове - от липсата на достъп до елементарна здравословна среда и обучение до посегателства срещу тях като наркотици, насилие и най-нечовешка експлоатация. Сред огромното множество управленски проблеми и предизвикателства и парламентите, и правителствата трябва да намерят работещите решения за спешното и ефективно преодоляване на заплахите и посегателствата, на които са подложени децата ни навсякъде по света, допълни председателят на българския парламент в словото си при откриването на Втората световна конференция на жените – парламентаристи.

Поздравителен адрес от името на председателя на Интерпарламентарния Съюз Пиер-Фердинандо Казини представи посланикът на Италия в България Жан Батиста Кампаниола. Защитата на правата на децата е наша обща задача, се казва в приветствието на Фердинандо Казини. Ние сме овластени да приложим законите, свързани с децата, и да разпределим нужните за това финансови ресурси, посочва Казини.

Председателят на Българския инициативен комитет Евгения Живкова отбеляза, че през последните пет години в България са направени промени в нормативната база за засилване на мерките за закрила на детето. Сред целите за преодоляване на проблемите, свързани с младежката заетост, тя посочи стимулирането на връзката между училищата и бизнеса и продължаващото през целия живот обучение, улесняването на прехода от училището към работното място, както и специална програма, която да подпомогне децата на бедните и на хората в неравностойно положение за преодоляване на неграмотността.

Сред гостите на форума бяха министър-председателят Сергей Станишев, председателят на Парламентарната група на Коалиция за България Михаил Миков, народни представители, представители на дипломатическите мисии в България, неправителствени организации.

“Осигуряване на по-ефективна защита на правата на децата и младежите, на здраве, образование и благоприятно физическо и психическо развитие”; “Семейството и училището заедно за превенция на насилието срещу деца”; “Сътрудничество между държавата и гражданското общество за защита на децата”, са основните теми, които обсъждат днес и утре жените-парламентаристи на световния форум. Той ще приключи своята работа с приемането на заключителна Резолюция.

На 20 юни 2006 г., вторник, от 12.00 часа ще се проведе ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ, на която ще бъдат обобщени резултатите от форума.


Водещи новини

Времето