ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА СОЛОМОН ПАСИ ИЗПРАТИ ПИСМА ДО СВОИТЕ КОЛЕГИ ОТ ПАРЛАМЕНТИТЕ НА СТРАНИТЕ-ЧЛЕНКИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Председателят на Комисията по външна политика Соломон Паси изпрати писма до своите колеги от парламентите на страните-членки на Европейския съюз, с което ги информира, че в своя декларация от 14 юли 2005 г. българският парламент определя приоритетите на 40-тото Народно събрание. Като главен приоритет в дейността на парламента е посочена подготовката за членството на страната ни в ЕС. “Това е ясен сигнал за желанието и готовността на България да изпълни всички критерии на Евросъюза и да стане пълноправен член на 1 януари 2007 г.”, се казва още в писмото на Соломон Паси до колегите му от парламентите на страните-членки на ЕС.
Председателят на Комисията по външна политика изразява в писмото надежда, че парламентите на съответните държави-членки ще ратифицират своевременно Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС.
* * *
Актуалната обстановка в Ирак и изграждането на българо-американски военни съоръжения на българска територия бяха основните теми на днешното заседание на Комисията по външна политика
Актуалната обстановка в Ирак и напредъкът в преговорите със САЩ за изграждане на българо-американски военни съоръжения на българска територия бяха основните теми на днешното заседание на Комисията по външна политика, председателствана от Соломон Паси.
Членовете на външната комисия изслушаха по тези въпроси началника на ГЩ на българската армия ген. Никола Колев, заместник-министрите на външните работи и на отбраната Гергана Грънчарова и Соня Анкулова, директора на НРС Кирчо Киров и директора на служба “Военна информация” на Министерството на отбраната ген. Пламен Студенков.
На днешното заседание на външната комисия беше одобрен на първо четене законопроектът за изпращане и използване на български въоръжени сили извън територията на Република България, внесен от Министерски съвет, както и законопроектът за ратифициране на Заемното споразумение (Трети програмен заем за преструктуриране) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, внесен от Министерски съвет на 2 септември 2005 г.