Слово на г-н Оли Рен пред Народното събрание

Слово на г-н Оли Рен пред Народното събрание
Слово на г-н Оли Рен
Член на Европейската комисия, отговарящ за разширяването

"Пътят на България към ЕС: справедлива и ефективна съдебна система"

18 март 2005 г.

Ваши Превъзходителства, Уважаеми народни представители, Дами и господа,
За мен е голяма чест, че имам възможност да говоря пред българските народни представители във връзка с първото ми посещение тук като член на Европейската комисия, който отговаря за разширяването.
Ние се намираме в решаващ момент от този исторически процес, който започна преди близо шест години на срещата на върха в Хелзинки, когато Европейският съюз реши да започне преговори за присъединяване на България към Съюза.
Преговорите приключиха официално през декември 2004 година, а на 22 февруари тази година Комисията излезе с положително становище относно присъединяването. Приключи подготовката на Договора за присъединяване. Скоро ще бъде поискано и съгласието на вашите колеги от Европейския парламент, преди Договорът за присъединяване да бъде подписан на 25 април в Люксембург. След това Договорът ще бъде предложен за ратификация от страна на България и 25-те държави-членки на Европейския съюз.
С подписването България ще получи статут на наблюдател и ще бъде представена в повечето дейности на европейските институции. По-конкретно, 18 представители на България ще участват в работата на Европейския парламент, където ще се грижат за интересите на българските граждани и ще бъдат свидетели на реалностите в Европейския съюз.
Присъединяването на България и Румъния ще отбележи края на петото разширяване. Това е и пример за целия балкански регион. Тук искам да подчертая конкретната и общопризната роля на България като модел и стимул за развитие на демокрацията и стабилността в западните Балкани.

Дългогодишната решимост на България за присъединяване към Европейския съюз и други институции е ключов елемент в този процес.
Присъединяването към Европейския съюз е вече съвсем близо. Познавам и оценявам изминатия досега от вас път. България вече е постигнала много в подготовката си за членство. Този напредък заслужава да бъде изтъкнат.
Българското законодателство беше до голяма степен приведено в съответствие с изискванията на законодателството на Европейския съюз, т.н. "acquis". Това е резултат от общите усилия както на правителствата, управлявали страната ви от началото на преговорите, така и на уважаемите народни представители. Тези усилия трябва да продължат, за да бъдат преодоляни оставащите слабости и да се открие пътят за пълното прилагане на законодателството на Европейския съюз.
Напредва реформата на публичната администрация. Този напредък трябва да продължи, за да могат гражданите и икономическите оператори в България да ползват качествени услуги, предоставени от компетентна публична администрация, действаща по прозрачен начин и неподдаваща се на натиск. Укрепването на административния капацитет в отделните области трябва да продължи да бъде приоритетна задача.
Икономическите структури са в процес на приспособяване към международните стандарти. България започна късно икономическата си реформа, но трайната тенденция на икономически растеж и чуждестранните инвестиции са доказателство за съживяването на икономиката. Още през 2002 година Комисията констатира, че България е страна с функционираща пазарна икономика според критериите от Копенхаген.
България трябва да продължава да надгражда на базата на този успех, за да бъде готова да се присъедини към вътрешния пазар и да извлече всички

облаги от това. Искам да споделя с вас нашето очакване, че оставащите законови разпоредби и административни практики, които имат дискриминиращ характер спрямо гражданите на ЕС, ще бъдат незабавно премахнати. Те са в противоречие с принципа за равнопоставено третиране на гражданите на Европейския съюз.
Освен това, като приветстваме напредъка, постигнат през изминалата година в областта на конкуренцията и правилата за държавните помощи, следва да подчертаем, че е важно България да продължи да работи усърдно за по-строгото прилагане на тези правила. Това е наложително с оглед на продължаващото преструктуриране на икономиката.
Основното предизвикателство за България остава реформата на съдебната система. Това е приоритетът на приоритетите. Предназначението на тази реформа не е да задоволи изискванията на европейската бюрокрация - тази реформа е призвана да направи съдебната система по-ефективна, по-надеждна, по-ефикасна и по-прозрачна. Колкото и чувствителен от политическа гледна точка да е този въпрос, той трябва да бъде разрешен колкото е възможно по-скоро. Бях впечатлен от доброто сътрудничество между всички политически партии във връзка с изменението на някои разпоредби на Конституцията преди година и половина. Убеден съм, че същият дух на единство ще надделее и сега.
Това е особено важно във връзка с приемането на новия Наказателно-процесуален кодекс и произтичащите от това структурни промени в досъдебната фаза. Реформата е крайно необходима, за да се гарантира, че България разполага със законови инструменти и ресурси за пълното прилагане на принципите на правовата държава и за успешна борба с организираната престъпност и корупцията.

България трябва да спази задължението, което е поела по време на преговорите за присъединяване, а именно - да осъществи необходимата реформа най-късно през 2005 година.
Необходимо е да се мобилизират усилията на цялото българско общество. Тъй като корупцията и организираната престъпност често вървят ръка за ръка, борбата срещу тях трябва да се води с еднаква решимост от всички, за благото на всички.
Друг важен момент в това отношение е необходимостта от заделяне на достатъчно ресурси, за пълното прилагане на съществуващата законова рамка в областта на правата на човека. Гражданите в неравностойно положение трябва да имат възможността да се възползват пълноценно от подобрената законова среда. Запознат съм с досегашните ви усилия за разработване на механизми за закрила на различни групи от населението. Тук бих искал да приветствам инициативата "Ромска декада", открита преди един месец в София от министър-председателя. Надявам се, че тя скоро ще намери израз в конкретни дейности и мерки.
Времето тече. През оставащите 21 месеца до заплануваната дата на присъединяване България трябва да се заеме енергично с отстраняване на слабостите, съществуващи в редица области. Всеки ден ви приближава все повече до реалността на членството. Това означава, че отсега нататък всеки ден, всяка седмица, всеки месец е от значение.
България трябва да използва това време, за да приключи с подготовката си за пълноправно членство в европейското семейство. Именно сега България трябва да докаже още веднъж доверието, което си спечели по време на успешните преговори. Именно сега България трябва да покаже, че е способна да изпълнява задълженията, свързани с членството, и да даде реален принос за Европейския съюз.

Ние ще следим много отблизо спазването на задълженията, поети по време на преговорите и пълното им прилагане на практика. Тази есен ще излезе Подробен мониторингов доклад, който ще очертае пълната картина на степента на готовност на България за членство. Докладът ще отрази напредъка във всички области на законодателството на Общността, както и по отношение на икономическите критерии. Освен това, той ще обхваща и редица въпроси, свързани с изпълнението на изискванията относно политическите критерии.
Този мониторингов механизъм има за цел да помогне на България да фокусира своите усилия, за да се гарантира плавен преход към членството през януари 2007 година.
България е поела твърдо по пътя към присъединяването. Тази оценка остава в сила, но само при условие, че нейният напредък е все така динамичен и че се осъществяват необходимите реформи, по-конкретно реформата в съдебната система. Европейската комисия ще продължи да подкрепя тези усилия, включително чрез своите програми за финансова помощ.
В качеството си на пазител на Договорите, включително на Договора за присъединяване на България и Румъния, Европейската комисия има задължението да гарантира правилното функциониране на разширения Съюз. Ако България не спази поетите задължения, ние имаме възможност да приложим корективни мерки.
С България и Румъния беше договорена специфична предпазна клауза, която позволява на държавите-членки, въз основа на предложение на Комисията, да отложат заплануваната дата на присъединяване на една от тези страни или и на двете с една година. Това би се случило, ако съответната страна се окаже очевидно неподготвена в съществен брой

области. В този контекст бих искал да посоча, че Комисията няма да се поколебае да се възползва от тези корективни мерки, включително като препоръча задействането на специфичната предпазна клауза, ако това се налага и с цел да защити интересите на всички страни по договора.
Ваши Превъзходителства, Уважаеми народни представители, Дами и господа,
Познавам ценностите и добродетелите на българския народ. Знам, че духът на единството може да надделее, за да гарантира интересите на нацията. Знам, че ... България е велика футболна нация. Затова ще приключа с една аналогия с този спорт.
Отлично си спомням времето преди дванадесетина години, когато България се класира за финалите на Световната купа през 1994 година след драматичен мач с френския отбор. Казаха ми, че когато България вкарала победния гол, коментаторът на мача извикал "Господ е българин!" Може и да е така. Убеден съм, че това не е било просто чудо. Вярвам, че победата се е дължала на солидна подготовка, вяра в успеха, правилен метод, колективен дух и огромна подкрепа от всички слоеве на българското общество. Вярвам, че тя е била заслужена победа.
Принципът "всекиму според заслуженото" е водещ принцип на Европейския съюз в целия процес на разширяване. Именно заради своите заслуги България ще спечели квалификационния мач за висшата лига на държавите-членки на Европейския съюз. Сега е моментът да доведете докрай вашата подготовка. Сега е моментът за национално съгласие, изразено в действия и убедителни резултати.
Благодаря ви за вниманието.