НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПРЕДОСТАВЯ ЕДНОДНЕВЕН СВОБОДЕН ДОСТЪП ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЮБИЛЕЙНАТА ИЗЛОЖБА, ПОСВЕТЕНА НА 125 ГОДИНИ СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА
На 17 април 2004 година, събота, от 9.00 до 17.00 часа, в сградата на Народното събрание, пл. “Народно събрание” №2, гражданите могат да разгледат документалната изложба “Воля за съзидание”. Представителната експозиция, разположена в кулоарите на парламента, е посветена на 125-годишнината на съвременната българска държава.
Изложбата, която бе тържествено открита на 15 април 2004 година от председателя на Народното събрание проф. Огнян Гердижиков, включва исторически документи и снимки, които проследяват първите десетилетия от градежа на съвременна България. Изложбата маркира само най-важните стъпки от Съзиданието, като отдава почит на стореното от първите градители на модерната държавност. Тя проследява историята ни от Паисий, Левски и Оборище, през Търновското учредително събрание, първия кабинет, първите министерства и Съединението, до признаването на свободна, суверенна и независима България. Експонатите са подредени в осем раздела: I. Идеи и прояви на държавност през Българското възраждане; II. Учредителното събрание; III. Княжество България в реда на другите свободни европейски държави; IV. Икономическият напредък; V. Министерският съвет – висшата държавна институция на изпълнителната власт; VI. Монархическият институт; VII. Източна Румелия; VIII. Съединението и пътят към независимостта.
Централно място в изложбата е отделено на Търновската конституция и на Учредителното събрание. За експозицията са използвани оригинали и копия от Централен държавен архив, Държавен архив – София, Народна библиотека, Църковно – исторически и архивен институт при Българската патриаршия.
Експерти от Главно управление на архивите при МС ще предоставят на място разяснения за изложбата и ще отговарят на въпроси на граждани.
Посетителите ще имат още уникалната възможност да разгледат в Клуба на народния представител тематична експозиция с творби на български класици в изобразителното изкуство. Изложени са портрети на първите държавни глави след 1879 г., на политици и държавници, които полагат основите на възстановената българска държавност. Сред авторите на живописните портрети са Ярослав Вешин, Никола Михайлов, Ценко Бояджиев, Дечко Узунов, Борис Митов, Иван Балакчиев. Сбирката е предоставена от НИМ и част от портретите се излагат за първи път.