Възможно е данъчните декларации да идват при гражданите предварително попълнени каза днес Мария Мургина, изпълнителен директор на НАП. За да се осъществи идеята са необходими промени в законодателството, но резултатът ще е предварително попълнени декларации за доходите, които НАП изпраща на клиентите си, като данъкоплатецът просто проверява дали са верни изчисленията, подписва се и връща формуляра обратно в НАП. Едновременно с това от приходната администрация предлагат законова промяна, според която всички небанкови заеми между физически лица над 5000 лв. да бъдат декларирани. Тази мярка, според НАП ще ограничи масово използваната практика произхода на доходите да се обосновава с взети заеми от приятели и познати. Предложенията бяха отправени на кръгла маса, организирана от НАП и Агенция „Митници” на тема „Приходните администрации и данъчната политика - нови възможности и практически решения”. В кръглата маса участваха още заместник- министъра на финансите Кирил Желев, народни представители, членове на изпълнителната власт, НОИ, браншови, работодателски и неправителствени организации.
Глобата за гражданите които не пазят касовите си бележки да бъде значително увеличена спрямо сегашните 5 лв., предлагат още от НАП. Друго предложение от данъчната администрация е да се даде възможност на ревизорите да правят ревизии „по аналогия” за осигурителните вноски. В момента ревизорите на НАП могат да определят данъците на определена фирма, чиито документи са загубени или унищожени след анализ на обичайната търговска практика – например съобразно оборотите и печалбите на фирми със сходен предмет на дейност, местоположение и икономически мащаб.
Директорът на агенция „Митници” Христо Кулишев отчете, че през настоящата година митниците са констатирали 3 289 митнически нарушения, с предмет – стоки на обща стойност над 11 млн. лв. Предотвратена е контрабанда на наркотици и прекурсори в 71 случая, установени са 127 валутни нарушения на обща стойност над 9 млн.лв. Над 500 000 литра горива са задържани от митническите органи, иззети са и над 100 000 бутилки алкохол с фалшив алкохол. Сред предстоящите мерки за подобрение на работата на Агенция „Митници” г-н Кулишев посочи засилването на контрола на търговците с акцизни стоки, усъвършенстването на информационните системи, подобряване на защитата на бандеролите и антикорупционни мерки.
Идеята за ограничаване на разплащанията в брой над определена граница бе подкрепена от повечето от участниците в кръглата маса.
„Въпреки намалените данъци и осигурителни вноски в последната година виждаме, че сивата икономика не намалява с очакваните темпове. По тази причина в близките месеци ще предложим на българското общество комплект от мерки, насочени към противодействие на сивата икономика. Ограничаването на сивия сектор може да се окаже скритият резерв на България за справяне със световната финансова криза ”, каза на кръглата маса председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Румен Овчаров.
Презентации:
- НАП – ефективна европейска администрация. Резултати и предизвикателства - Мария Мургина, изпълнителен директор на НАП
- Усъвършенстване на дейността на митническата администрация - Христо Кулишев, директор на Агенция “Митници”