Броят на документите, които фирми представят пред органите по приходите по време на ревизия ще намалее значително, след като документи, които могат да бъдат набавени по служебен път от данъчно-осигурителното досие на фирмата, няма да се изискват. Това са указанията на ръководството на Националната агенция за приходите (НАП), стана ясно на проведеното на 12 март редовно заседание на Консултативния съвет за единно прилагане на данъчното и осигурителното законодателство. Основна тема на събитието беше подобряването на контролно-ревизионната дейност на агенцията.
Ръководството на НАП обмисля и възможността ревизиите да се извършват на място, в компаниите, които са обект на контролна дейност. Така ще се спестят време и ресурси на представителите на фирмите, които няма да е необходимо да посещават многократно офисите на НАП, за да предоставят допълнителни документи по време на ревизиите.
На заседанието изпълнителният директор на НАП г-жа Мария Мургина добави, че акцент в дейността на екипите, извършващи контролно-ревизионна дейност ще бъде и усъвършенстването на превантивния контрол. Това ще станe като се увеличи относителният дял на проверките за сметка на ревизиите, които ще се извършват само при установен риск и фискална значимост.
„Елиминирането на субективния фактор и свеждането на корупционните предпоставки до минимум, както и извършването на качествени ревизии, които носят ползи за бюджета са част от задачите, които си е поставила НАП, за да продължи утвърждаването си като една от най-ефективните приходни администрации в Европа”, заяви в заключение г-жа Мургина.
Консултативният съвет беше създаден през лятото на 2007 г. за да се подпомогне единното прилагане на данъчното и осигурително законодателство, както от служителите на НАП, така и от клиентите на администрацията. Негова основна цел е да се търсят възможности за подобряване на услугите, които агенцията предоставя на гражданите и фирмите. В Консултативния съвет участват представители на големите браншови и работодателски организации, одиторски фирми, Съюза на счетоводителите в България и Асоциацията на счетоводните предприятия, Министерство на финансите, Министерство на труда и социалната политика, както и на Националния осигурителен институт, НЗОК, представители на съдебната власт и други.