18 октомври - Ден на парашутиста и празник на 68-ма бригада „Специални сили”

В София министърът на отбраната Аню Ангелов ще участва в тържествена церемония по поднасяне на венци на Паметника на героите – парашутисти на площад „Народно събрание”. Ритуал в памет на загиналите ще се проведе и на „Алеята на парашутиста” в Централните софийски гробища. В него ще участва заместник-министърът на отбраната Валентин Радев. В отбелязването на Деня на парашутиста ще участват висши офицери от Министерството на отбраната и видовете въоръжени сили.
В честването на Деня на парашутиста в Пловдив ще участват заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев.
Празникът ще се отбележи в 68-ма бригада „Специални сили”. По време на церемонията ще бъдат наградени военнослужещи от бригадата и ще бъде извършен показ на въоръжение, както и демонстрация на бойни техники и умения.
Митрополитът на Пловдивската епархия Негово Високопреосвещенство Николай ще освети храм-паметника „Св. Йоан Рилски Чудотворец”.
В София ритуалът в памет на загиналите на „Алеята на парашутиста” на Централните софийски гробища започва в 10.00 ч.
Тържествената церемония по поднасяне на венци на Паметника на героите –парашутисти на площад „Народно събрание” от 12.30 ч.
Началото на церемонията в Пловдив, в 68- ма бригада „Специални сили”, е от 10.00 ч.
--------------------------------------------------------------------------------
Първата българска парашутна дружина е сформирана с указ на Негово Величество цар Борис III на 18 март 1943 г. Неин пръв ръководител е началникът на въздушните на Негово Величество войски генерал-майор Айранов, а първи командир на дружината е капитан Ноев.
Бойното си кръщение българската парашутна дружина получава на 18 октомври 1944 г. в Страцин - Кумановската настъпателна операция на Българската армия при овладяването на укрепената Стражинска позиция. Парашутната дружина атакува смятания за непревземаем връх Стражин и го превзема. За периода на своето участие във войната, дружината дава 59 загинали, 151 ранени, а 23-ма воини остават за цял живот инвалиди.
За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на парашутната дружина е повишен в звание, а телата на парашутистите - герои със заповед на командващ Първа Българска армия генерал Стойчев са пренесени в София и погребани в Алеята на парашутистите в Централните софийски гробища.
Днес военнослужещите от Силите за специални операции са достойни наследници на героите от войната.
Със заповед на министъра на отбраната от 1994 г. датата 18 октомври е обявен за Ден на парашутиста от Българската армия.