Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов: През 2011 г. е постигнат ръст в повишаването на боеспособността на щабовете и формированията в съответствие с изискванията
Генерал Симеонов направи анализ на изпълнението на трите мисии на Българската армия през 2011 година. По отношение на проведената подготовка в Българската армия, той посочи, че независимо от финансовите ограничения за 2011 г. се наблюдава ръст в проведените учения с щабове и формирования от Българската армия с 30 % спрямо 2010 г.
Генерал Симеонов подчерта, че участието на българските военнослужещи в мисии на НАТО и ЕС способства за утвърждаването на националните и международни позиции на Република България.
„Българската армия успешно и ефективно изпълни възложените й задачи по оказване помощ на населението при бедствия и извънредни ситуации”, каза генерал Симеонов. За изпълнение на задачи по мисията за принос към националната сигурност в мирно време през 2011 г. Българската армия е разполагала общо с 95 формирования за овладяване и преодоляване на последиците от бедствия.
По отношение на войсковия ред и дисциплината в Българската армия генерал Симеонов отбеляза, че през 2011 г. регистрираните инциденти бележат спад с 23% в сравнение с 2010 г. През годината има 3 смъртни случая, при и по повод изпълнение на служебните задължения – два по здравословни причини и един при самоубийство. При инцидентите, допуснати извън районите на формированията, значителен е бил броят на управлението на ЛМПС след употреба на алкохол – 43 случая. От тях на 24 военнослужещи е наложено дисциплинарно наказание „уволнение”, за 16 военнослужещи се води процедура за уволнение и за 3-ма е прекратено наказателното производство.
„Горд съм, че военнослужещи от Българската армия са предложени да бъдат наградени с високи държавни отличия за проявен професионализъм в евакуационно-спасителните действия в помощ на населението от бедстващите райони през последния месец”, каза началникът на отбраната генерал Симеонов и допълни, че това е признание за дейността на цялата армия. „Армията е неразделна част от българския народ и винаги е в готовност да помага, когато е необходимо”, подчерта генерал Сименов.
За времето от 2 до 15 февруари 2012 г. в оказване помощ на населението при бедствия от състава на Българската армия са участвали общо 15 военни формирования в състав 413 военнослужещи, 153 бр. техника и 19 водоноски.