Започна Годишната среща на заместник-началниците на отбраната на страните-членки на процеса SEDM
„Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа(ММСЮИЕ) като най-успешното постижение на Процеса на срещи на министрите на отбраната (ПСМОЮИЕ) заема водещо място в нашия дневен ред“ , изтъкна заместник-министър Цветкова. „Трябва внимателно да разгледаме проблема със способностите и да генерираме работещи идеи за необходимите подобрения, насочени към постигане на практически резултати. Общите ангажименти за засилване на оперативните способности и използването на ММСЮИЕ са жизнено важни за резултата от усилията в тази посока“, каза в приветствието си още тя.
Вицеадмирал Пламен Манушев, заместник-началник на отбраната и ръководител на българската военна делегация и заместник-министърът на отбраната на Италия д-р Джанлуиджи Магри, председател на политико-военния направляващ комитет и на координационния комитет на „Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа” (SEDM) откриха високия форум.
В изказването си вицеадмирал Манушев изтъкна, че е необходимо вниманието да се фокусира върху изграждането на нови, общи способности като превантивната реакция в борбата със съвременните заплахи. Пред журналисти той отбеляза, че участието на Щаба на Бригада Югоизточна Европа (БрЮИЕ) в Афганистан се отчита от командването на НАТО като много успешно. Общото виждане е да се развият способностите на Бригадата и тя да бъде използвана и в помощ на населението,а не само в мисии и операции, подчерта още той. Вицеадмирал Манушев допълни, че има и общо мнение по това Бригадата ЮИЕ и целият Процес да се запазят, защото са сериозно достижение, важно за региона.
Целта на Годишната среща е заместник-началниците на отбраната/Генерални щабове да обменят мнения по въпроси, свързани с дейността на Многонационалните мирни сили от Югоизточна Европа (ЮИЕ), както и от необходимостта от нова визия за развитие на способностите на Бригада Югоизточна Европа.
По време на българското председателство на процеса SEDM (2010-2011г.) усилията бяха насочени към повишаване на ролята на инициативата като инструмент за сътрудничество и диалог по въпросите на сигурността в региона, нейното адаптиране към изменящата се среда на сигурност не само в регионален, но и в световен мащаб, както и необходимостта от повишаване на възможностите на Бригада ЮИЕ за участие в операции по опазване на мира под мандат на ООН или ОССЕ, водени от НАТО или Европейския съюз или в операции по предотвратяване на последици от природни бедствия или аварии. Важен аспект бе и осигуряването на оптимални условия за развитие на проектите и окуражаване на страните-наблюдателки в инициативата SEDM за тяхното пълноправно членство.