С тържествена церемония в Пловдив посрещнаха военнослужещите от 22-я контингент на ИСАФ в Кабул, Афганистан

С тържествена церемония в Пловдив посрещнаха военнослужещите от  22-я контингент на ИСАФ в Кабул, Афганистан
„Дойдох да засвидетелствам своята признателност към вас - българските воини, завръщащи се от международна мисия в Афганистан“, каза днес, 8 август, президентът на Република България и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев по време на тържествената церемония, по посрещането на 22-я контингент от Въоръжените сили на Република България, който участва в операцията на Международните сили за поддържане на сигурността (ИСАФ) в Кабул, Афганистан. Тя се състоя на площад „Централен“ в Пловдив.

„Ние отидохме в Афганистан, за да дадем своя принос в борбата с международния тероризъм. Защото България е активен участник в колективната система за сигурност и отбрана и е надежден, сигурен и предсказуем партньор на съюзническите и коалиционни сили“, заяви той.
Президентът Росен Плевнелиев припомни, че тероризмът показа и у нас бруталната си същност и изтъкна в словото си значимостта на решението да се участва в международната мисия в Афганистан. „България е още по-уверена, че борбата с международния тероризъм трябва да се води навсякъде по света, където той има бази и убежища. България е твърдо решена и в бъдеще да бъде част от международния отговор на свободния свят на тази човеконенавистна идеология и практика. Вие бяхте в Афганистан и рискувахте ежедневно своя живот за този отговор, участвайки достойно във войната на демократичния свят с тероризма!“, подчерта той.

В словото си президентът Росен Плевнелиев изтъкна техния висок професионализъм, дисциплина и чувство на отговорност при изпълнение на поставените ви задачи. „Почувствах се горд от високите оценки, които дадоха за вашата служба президентът на Афганистан и командващият на международните сили“, подчерта президентът и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев.

„Благодаря на всички за професионално изпълнените задължения по време на мисията. Нашето участие допринася в борбата срещу световния тероризъм, който за пореден път показа своето лице съвсем наскоро и в нашата страна“, каза заместник-министърът на отбраната Валентин Радев пред журналисти. „На хиляди километри от Родината, с отговорното изпълнение на ежедневните си задачи, българските военнослужещи активно подпомагат международната общност в усилията да се справи с това тежко предизвикателство пред сигурността в нашето съвремие и за установяването на един по-мирен свят“- изтъкна той.

Заместник-министър Радев връчи награден знак „ За отлична служба“- ¬ І степен на националния командир полковник Кирил Георгиев и награден знак „За отлична служба“- ІІ степен на командира на VІ рота за действие в земната зона за отбрана на летище Кабул майор Божидар Бойков.
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов връчи награди и грамоти на отличили се военнослужещи от контингента. Той изрази благодарността си за всеотдайността, отговорността и целеустремеността, с които са изпълнявали задачите си.

Със заповеди на министъра на отбраната, на началника на отбраната, на командващия съвместното командване на силите и на командира на Сухопътните войски 26 военнослужещи получиха наградни знаци и предметни награди. Всички военнослужещи от контингента бяха отличени с медал за участие в мисии.

В церемонията по тържественото посрещане на 22-я контингент взеха участие още командващият на Съвместното командване генерал-лейтенант Атанас Самандов, командирът на Сухопътните войски генерал-лейтенант Стефан Василев, представители на Министерството на отбраната , на местната власт и общественици от Пловдив и региона.
_______________________________________________________________
В състава на 22-ия контингент са включени 232 военнослужещи - 162-ма военнослужещи от 6-та рота за действие в земната зона за отбрана на летище Кабул, военнополицейско подразделение, щабни офицери и медицински екипи.

По време на мисията военнослужещите от ротата извършиха 1254 дневни и нощни механизирани и пеши патрули, 7 съвместни патрули с белгийски формирования, 55 ескорта и поддържаха ежедневно денонощни дежурства в различни бази и обекти на НАТО в зоната за отговорност на българския контингент.

Времето