Министърът на отбраната Аню Ангелов: Интересът на българските граждани да постъпят в доброволния резерв е голям

На въпрос за проектобюджета на Министерството на отбраната за 2013 г. министър Ангелов отбеляза: „Надявам се през 2013 година бюджетът на Министерството на отбраната да бъде в рамките на 1,5% от БВП, както е посочено в Бялата книга за отбраната и въоръжените сили“ . Той посочи, че консултациите за проектобюджета на Министерството на отбраната за 2013 г. предстоят. „ Ще се стремим при обсъжданията да намерим възможности за надграждане на социалната политика на Министерството на отбраната по отношение на военнослужещите и цивилните служители“, каза министър Ангелов и поясни, че през следващата година министерството няма да изплаща задължения по големите модернизационни проекти .„Само през тази година изплащаме 51 милиона за доставката на вертолетите „Кугър“ и „Пантер“, уточни той.
Министър Ангелов припомни, че през последните две години бюджетът на Министерството на отбраната е бил в рамките на значително по-малък процент от БВП. „През тази година бюджетът е 1,23 % и се налага да се получават допълнителни средства главно за погасяване на задълженията на Военномедицинска академия“, посочи той като изтъкна, че само 14% от пациентите са от контингента на Министерството на отбраната.
По отношение на Националния армейски комплекс министър Ангелов заяви, че Министерството на отбраната ще направи всичко възможно, за да спази едномесечния срок за предоставянето на комплекса на Министерството на правосъдието. „Аз съм радостен, че можем да направим това за съдебната система, защото всеизвестно е какви са условията на работа в Районния съд“, каза министър Ангелов и допълни, че за нуждите на Архива на районната прокуратура ще бъдат предоставени и два имота в Овча купел. В отговор на въпрос за злоупотреби, свързани с изграждането на комплекса, министър Ангелов разясни, че още през 2010 г. всички материали по строителството на тази сграда са били предадени на прокуратурата и се води досъдебно производство.
По отношение на задълженията на Военномедицинска академия, министър Ангелов отбеляза, че към тази година просрочените задължения на ВМА са 82 500 000 лева. Военномедицинска академия е постигнала споразумение за 10% отстъпка по договорите с фирмите, към които лечебното заведение има задължения и след решенията на Министерския съвет да бъдат отпуснати общо 19 милиона за тяхното погасяване, сега те са около 62 милиона. Министър Ангелов посочи, че правителството предприема мерки да бъдат погасени задълженията на Военномедицинска академия, защото като част от системата на националното здравеопазване тя осигурява на всички български граждани спешна медицинска помощ и лечение.
„Предвиждаме към ноември военната болница в Сливен да стане търговско дружество, сега извършваме всички процедури по апортирането на сгради и апаратура, а през следващата година това ще стане с военната болница в Плевен“, посочи министър Ангелов в отговор на въпрос за преструктурирането на Военномедицинска академия. Той разясни, че Министерството на отбраната ще сключва с двете търговски дружества договори за медицинското обслужване на този контингент, който има в двата гарнизона.