Министърът на отбраната Аню Ангелов: Развитието на технологиите е достижение не само на научния прогрес, но и на човешката фантазия и устрем

Министър Ангелов припомни българския принос в световната история, като подчерта, че един от пионерите на съвременната авиация е българинът Асен Йорданов, изобретател и летец-изтребител, който е конструирал първия български самолет „Експрес“. „Точно преди 100 години, през 1912 година поручиците Милков и Таракчиев извършват полет над Одринската крепост, който се определя като първия боен полет не само в историята на нашата авиация, но и в Европа“, подчерта министър Ангелов и допълни, че друг наш сънародник, авиоинжинерът Иван Ночев, има основен принос в изобретяване на реактивните двигатели на лунния модул „Орел“ от мисията на „Аполо 11“. „Тази година десетилетия по-късно български ученици бяха отличени в престижния международен конкурс на НАСА за космически колонии“, припомни министър Ангелов.
Той подчерта неразривната връзка между технологиите и военното дело. „Развитието на технологиите в исторически план е променяло характера и начина на водене на война“, отбеляза министър Ангелов и допълни, че новите изисквания на въоръжените сили са стимул за развитието на технологиите. „Днес армиите разчитат на свръх модерни технологии: на високоточни оръжия, на безпилотни самолети, на усъвършенствани средства за разузнаване и комуникация“, каза в заключение министър Ангелов.
Поздравителен адрес към участниците в международния конгрес по военна история изпрати президентът на Република България и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев.
На събитието присъстваха още заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и генерали и адмирали от Българската армия.
38-мия конгрес по военна история се провежда в периода от 25 до 31 август 2012 г. в хотел „Кемпински хотел Зографски“ в София.
България за първи път е домакин на подобен международен научен форум, в който ще вземат участие над 200 чуждестранни гости от 36 държави от Европа, Азия, Близкия Изток, Африка, Северна и Южна Америка.