Министърът на отбраната Аню Ангелов: Нашата програма в областта на отбраната предложи конкретни мерки, които са без алтернатива и ще сложат край на дълбоките реформи във въоръжените сили и ще създадат условия за тяхното бъдещо еволюционно развитие

Вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова подчерта в приветствието си, че Военната академия е един от символите на българската войска и българската държавност през последните 100 години и допълни „Вярвам, че тук са бъдещите лидери на България, които ще продължат славните традиции на своите предци в един различен свят.“
Министърът на отбраната Аню Ангелов изнесе първата лекция на тема “Отбранителната политика на Република България – постижения, предизвикателства, перспективи”. В нея той направи анализ на свършеното в сферата на отбраната през изминалите три години като подчерта, че най-важните постижения са стабилизирането на системата на отбраната, разработените нови национални стратегически документи, борбата с корупцията и извършените реформи на стратегическо и оперативно ниво. „Предвид на това, че военнослужещият е постоянно на разположение на българските граждани и институции не само за защита на страната, но и за справяне с кризи, бедствия и аварии, за помагане на пострадали ще се стремим към надграждане на социалния статус на военнослужещите“, подчерта министър Ангелов и допълни, че според възможностите на бюджета ще се търси начин за увеличаване на възнагражденията и за подобряване на условията на работа, сградния фонд и жилищата.
Министър Ангелов заяви, че сериозни затруднения в изпълненията на политиката на ръководството на Министерството на отбраната е ускореното освобождаване от имоти с отпаднала необходимост и осигуряване на качествено вещево доволствие.
„Сега сме изправени пред най-важната и същевременно най-трудна задача, от която зависи крайният успех на реформите - започналата от 1 юли реорганизация на тактическите звена“, отбеляза министър Ангелов и подчерта, че в развитието на въоръжените сили се прилага подходът на планиране, базирано на способности, които следва да са адекватни на пакета от правдоподобни и най-вероятни военни сценарии. „Затова приоритетно изграждаме единния комплект въоръжени сили, които да могат ефективно да изпълнят възложените им мисии и задачи“, каза още той. Министър Ангелов представи основните реформи, които предстоят във видовете въоръжени сили и структурите на пряко подчинение на Министерството на отбраната.
„Следващите месеци за нас ще бъдат много важни от гледна точка на постигането на целите, заложени в Плана за развитие. Структурите на единното оперативно ниво на командване и управление трябва да постигнат пълна оперативна способност през тази година“, каза министър Ангелов и допълни, че ключова задача е и сертифицирането на първата и формирането на следващата батальонна бойна група.
В лекцията си министър Ангелов подчерта важността на военното образование за системата за отбрана и сигурност. „Поставена е общата рамка, която трябва да катализира качествени промени, насочени към реализацията на основните приоритети на Министерството на отбраната: военното образование да отговаря на съвременните реалности, лидерски модел на подготовка, висока конкурентоспособност“, посочи още той.
Първа академична лекция на тема “Актуални аспекти на изграждането и развитието на Въоръжените сили на Република България” изнесе и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов.
„Задачите, стоящи пред Министерството на отбраната и въоръжените сили, могат да бъдат изпълнени от военнослужещи, притежаващи знания и умения, адекватни на динамично променящата се среда на сигурност“, отбеляза началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов. Той посочи, че придобиването на тези знания и умения не става от само себе си, а тази дейност изисква добра организация и целенасочена работа, изисква усъвършенстване на военнообразователната система.
Генерал Симеонов подчерта, че за да бъдат актуални лекциите, учебниците и другите основни материали за обучение е целесъобразно преди да бъдат приети и утвърдени за преподаване, да се съгласуват с дирекциите на Министерството на отбраната, въоръжените сили и структурите, подчинени на министъра на отбраната, чиято дейност касаят.
„Изпълнението на това изискване ще доведе до двоен положителен ефект: за потребителите – запознаване с последните теоретични новости и за академичния състав – получаване на обратна връзка за приложимостта на преподаваната теория“, каза генерал Симеонов. По думите му всичко това ще повиши качеството на обучението, ще подобри връзката с практическите потребности на войските, с което ще бъдат избегнати противоречия между теорията и реалната дейност на войските.
На събитието присъстваха още заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, заместник-началникът на отбраната генерал-майор Йордан Йорданов, заместник-командващият на Съвместното командване на силите контраадмирал Валентин Гагашев, командирите на Сухопътните войски и Военновъздушните сили генерал-майор Стефан Василев и генерал-майор Константин Попов, заместник-командирът на Военноморските сили комодор Георги Мотев, директорът на служба „Военна информация“ Веселин Иванов, директорът на служба „Военна полиция“ бригаден генерал Данчо Дяков, представители на военнопатриотични организации и гости.