България получи висока оценка като домакин на международното компютърно-подпомагано учение на страните от Югоизточна Европа

България получи висока оценка като домакин на международното компютърно-подпомагано учение на страните от Югоизточна Европа
„Всички страни-участнички в SEESIM-2012 оцениха високо учението, на което през тази година нашата страна е домакин и се надявам, че с тази отлична оценка България ще допринесе за по-нататъшното развитие на един от най-добрите проекти в Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM)“. Това каза днес, 19 октомври, заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова по време на заключителния етап на международното компютърно-подпомагано учение на страните от Югоизточна Европа "SEESIM -12". То се провежда в Националния военен учебен комплекс „Чаралица“ и в него участват девет страни от Югоизточна Европа - Албания, Босна и Херцеговина, България, Италия, Македония, Сърбия, Украйна, Хърватия и Черна гора, и Щабът на Многонационалната бригада „Югоизточна Европа“. Съорганизатор на учението е Европейското командването на силите на САЩ и в него са включени още структури на НАТО, Швеция като поддържаща страна, Грузия като наблюдател, много неправителствени и международни организации.

„В процеса на европейската и евроатлантическа интеграция държавите от Югоизточна Европа постигнаха качествено ново ниво на регионално сътрудничество през последното десетилетие“, отбеляза заместник-министър Цветкова в своето обръщение към участниците в SEESIM-12. Тя подчерта, че Процесът на срещи на министрите на отбраната в Югоизточна Европа в този контекст е солидна основа за регионално сътрудничество и изграждане на взаимно доверие между държавите, а ученията във формат SEESIM допринасят за сигурността и стабилността в региона.

Заместник-министърът на отбраната на Италия Джанлуиджи Магри, който е председател на Политико-военния направляващ комитет и на Координационния комитет на SEDM също изтъкна значението на SEESIM като посочи: „Форматът на учението е реален и уникален инструмент на процеса на регионално сътрудничество в Югоизточна Европа“. По неговите думи целта е да се осигури взаимодействие между държавните институции на страните от региона при управление на кризи в резултат на природни бедствия и промишлени аварии или при терористичен акт. Той благодари за изключителната организация на SEESIM-12, на което нашата страна е домакин.

Да наблюдават заключителния етап на учението днес в НВУК „Чаралица“ бяха заместник-министърът на МВР Димитър Георгиев, заместник-министърът на МРРБ Николина Николова, а също и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев, началникът на щаба на Съвместното командване на силите бригаден генерал Васил Димитров, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Нейко Ненов, командирът на многонационална бригада „Югоизточна Европа“ бригаден генерал Здравко Поповски, както и висши военни и представители на министерства и неправителствени организации на страните-участнички, НАТО, ЕС, военни аташета, акредитирани у нас.

Директорът на учението бригаден генерал Марин Начев представи пред гостите целите и задачите на учението. Под негово ръководство бяха осъществени видеоконферентни връзки с националните центрове на страните-участнички и бяха представени нови информационни технологии и симулационни системи, предназначени да повишат ефективността на гражданските и военните структури в региона в отговор на кризи от невоенен характер.

Пред журналисти заместник-министър Цветкова разясни, че НВУК „Чаралица“, където се проведе учението, ще бъде един от елементите на Центъра за изследване, изграждане и развитие на способности на НАТО за управление на кризи и оказване на помощ при бедствия. В него ще бъдат включени различни държавни институции и ще участват структури на НАТО и на страни-партньори. Предстои решение на Министерския съвет за юридическото му регламентиране. Първоначално той ще бъде национален център за обучение, а след сертифицирането му от НАТО ще се превърне в структура на Алианса в България.

Времето