Министърът на отбраната Аню Ангелов връчи награди във връзка с отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни и от създаването на 1, 2 и 3-та армия

Министърът на отбраната Аню Ангелов връчи награди във връзка с отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни и от създаването на 1, 2 и 3-та армия
„За мен е чест да връча тези наградни знаци и грамоти, които са един скромен израз на признанието на Министерството на отбраната към вашия личен принос за отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни и сто години от създаването на 1, 2 и 3-та армия“, каза днес, 12 февруари, министърът на отбраната Аню Ангелов. На тържествена церемония той награди с награден знак „За принос към Министерството на отбраната“ за активното им участие в организирането и провеждането на тържествата, посветени на 100- годишнината от създаването на Първа, Втора и Трета армия, кмета на София Йорданка Фандъкова и кмета на Сливен о.з. бригаден генерал Кольо Милев. С „Грамота“ бяха отличени председателите на областните съвети на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва(СОСЗР) в София - о.з. генерал Златан Стойков, в Пловдив – о.з.бригаден генерал Янко Янев и в Сливен – о.з. подполковник Красимир Александров.

В своето изказване министър Ангелов подчерта доброто взаимодействие на органите на местната администрация, военните формирования на Българската армия и военнопатриотичните организации, които са работили заедно за отбелязването на годишнината. „Стогодишнината ни кара да си спомним за героизма, за себеотрицанието и за саможертвата на хилядите български войници, сержанти и офицери и да им отдадем заслужена почит“, каза още министър Ангелов.

Кметът на София Йорданка Фандъкова отбеляза, че за нея, като кмет и гражданин, уважението към подвига на тези, които са се борили за свободата на България, е въпрос на дълг. Тя благодари на министър Ангелов и на Министерството на отбраната за доброто сътрудничество през последните години.

След церемонията министър Аню Ангелов отговори на журналистически въпроси. По повод обявения предстоящ протест на Легия „Раковски“ той посочи, че министерството е имало добри взаимоотношения с Легията преди, но вече не я разглежда като легитимен изразител на интересите на офицерския, сержантския и войнишкия състав в Българската армия, тъй като повече от половината от ръководния състав на организацията са офицери от запаса, включително председателят. Министър Ангелов изрази надежда, че те не проявяват политически пристрастия и обясни, че социалната политика е в рамките на възможностите и на Закона за отбраната и Въоръжените сили и че на 20 февруари военнослужещите ще получат увеличенията на възнагражденията си. Министърът на отбраната подчерта, че приема много внимателно всички мнения, изразени от професионалното ръководство на Българската армия, но носи отговорността за политическите решения за нейното развитие.

На въпрос за атентата в Сарафово министър Ангелов посочи, че всички български служби, включително и „Военна информация“, допринасят за разследването. Той обясни, че проблемът с тероризма е наднационален и изисква обединените усилия на международната общност и всеобхватен подход.

Българският екип от военни медици, който ще вземе участие в мисията на Европейския съюз в Мали, ще замине за Бамако през последната седмица на февруари и ще осигурява медицински щаба на мисията в столицата.

Министър Аню Ангелов заяви, че Централния артилерийски технически изпитателен полигон „Змейово“ не представлява никаква опасност за населението на Стара Загора. „През времето на мандата на това правителство не е и няма да бъде извършвана каквато и да е утилизация или унищожаване на боеприпаси“, каза министър Ангелов. Той отново припомни и предприетите мерки, които доказват, че полигонът не е опасен за населението в района – станции за измерване на отклоненията, космически мониторинг, камери на местата за изпитания и други. Той припомни, че според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление местен референдум не може да решава въпрос от национално значение, но подкрепи усилията на гражданите да упражнят това си право.

На церемонията в Министерството на отбраната присъстваха заместник-министърът на отбраната Валентин Радев, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Йордан Божилов, постоянният секретар на отбраната Николай Милков, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Стефан Василев, висши военни от Българската армия, директори на дирекции от Министерството на отбраната и представители на военнопатриотични организации.

Водещи новини

Времето