Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще участва в Съвета „Външни работи“ на ЕС
На работна вечеря днес министрите на отбраната ще обсъдят мисиите и операциите на Европейския съюз. Акцент в разговорите ще бъде мисията на Европейския съюз за подготовка на силите за сигурност на Мали (EUTM Mali).
Вторият работен ден ще продължи със заседания на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана във формат министри на отбраната и на Съвета „Външни работи” с участието на министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС. Основни теми на дискусиите ще бъдат европейската отбранителна индустрия и бойните групи на ЕС.
В рамките на посещението министър Тагарев проведе днес среща със заместника на генералния секретар на НАТО Александър Вършбоу. По време на разговора в Главната квартира на Алианса бяха дискутирани реформата във въоръжените сили на Република България, приносът на нашата страна в изграждането на способностите на Северноатлантическия съюз, както и възможностите за ефективно използване на инициативите на НАТО и ЕС за засилване на приноса на европейските страни-членки на НАТО. Специално внимание беше отделено на регионалния подход и инициативи и техния принос в процеса на изграждане на способности.