Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще открие утре тематична среща на ОСОП във формата на „Индустриален форум“
Дискусията на тема: "Иновации, технологии, отбранителна индустрия“ ще се води от заместник-министъра на отбраната Антон Лазаров. Ще бъдат обсъдени въпроси, свързани с използването на добри индустриални практики; начините за осигуряване на жизнения цикъл на въоръжението и техниката; взаимодействието с индустрията за реализиране на концепции и политики; публично-частното партньорство; мултинационалното партньорство за осигуряване на отбранителните способности; националните възможности.
Заседанието на Обществения съвет по отбранителна политика във формата на „Индустриален форум“ ще започне в 9.30 ч. на 26 април 2013 г. в Централния военен клуб.
* * *
Индустриалният форум е учреден на 30 май 2012 г. по време на 10-та Международна изложба „Хемус 2012 – Отбрана, антитероризъм и сигурност” в гр. Пловдив, в изпълнение на Бялата книга за отбраната и въоръжените сили, както и на Стратегията за развитие на българската отбранителна технологично-индустриална база. По време на учредителната среща е подписан „Меморандум за сътрудничество между участниците в Индустриалния форум”.
Меморандумът предвижда форумът да функционира като механизъм с консултативни функции, който да се състои от работни групи по различни тематични и експертни направления на научноизследователската дейност и производството в областта на отбраната и сигурността.
До момента Меморандумът е подписан от общо 14 институции, асоциации, университети, производители, търговски представители и др., сред които Министерството на отбраната, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Българската търговско-промишлена палата, Сдружението „Българска отбранителна индустрия”, Асоциацията на комуникационните и информационни специалисти, Българската академия на науките, Университетът за национално и световно стопанство, Нов български университет, Техническият университет-Варна, ХТМУ-София и др.