6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия

6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия
Над 500 военнослужещи от Българската армия преминаха в стройни редици на военния парад, с който днес, 6 май, отбелязваме Деня на Храбростта и празник на Българската армия.

Празникът започна с Водосвет на бойните знамена и знамената-светини пред Паметника на незнайния воин. Църковният ритуал беше отслужен от Негово Светейшество Неофит - Патриарх Български и Митрополит Софийски. На водосвета присъстваха президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев, министър-председателят на Република България Марин Райков, министърът на отбраната Тодор Тагарев, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, заместник-министрите на отбраната Ася Давидова и Антон Лазаров, кметът на София Йорданка Фандъкова, министри, генерали и офицери от въоръжените сили, висши духовници, дипломати, военни аташета, акредитирани в нашата страна, представители на запасното воинство, ветерани, военноинвалиди и военнопострадали, много жители и гости на София.

Държавният глава Росен Плевнелиев, премиерът Марин Райков, министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов отдадоха почит в памет на загиналите воини за Свободата на България и положиха венци пред Паметника на незнайния воин.

Във военния парад, командван през тази година от командира на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов, участваха военнослужещи в 7 представителни блока от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Съвместното командване на силите и Националната гвардейска част.

Президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев прие строя и поздрави военнослужещите по повод празника. „Въоръжените ни сили не са загубили връзката си с народа през вековете и остават една от най-уважаваните национални институции“, каза той в словото си. „Армията наистина има нужда от превъоръжаване и технологично обновление“, подчерта президентът и допълни, че трябва да се работи също така за подобряване на комуникационните системи и за придобиване на безпилотни летателни апарати. Той изказа благодарност на военнослужещите за техния професионализъм, мъжество и всеотдайност, с които допринасят за осъществяването на трите основни мисии - по гарантирането на националната сигурност, изпълнението на съюзническите ангажименти на страната ни и в помощ на населението при стихийни бедствия и аварии.

Военният парад беше открит от три вертолета Ми-17 от Военновъздушните сили с националния трибагреник. Командир на екипажа на вертолета с националното знаме беше полковник Евгени Белкинов, военен пилот 1-ви клас, заместник командир на 24-та авиационна база, с над 4000 пролетени часа, участвал в множество специални задачи за спасяване на бедстващи на територията на страната.

Представителните части на Българската армия преминаха пред официалните гости и столичани в тържествен марш, предвождани от знамената-светини: Самарското знаме, знаме на Стиляна Параскевова, знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, знаме на 1-ви конен полк, знаме на 15-ти Ломски полк, знаме на 13-ти Рилски полк, знаме на 24-ти Черноморски полк, знаме на 25-ти Драгомански полк.


Начело на войсковия парад беше представителният блок на Военната академия "Г. С. Раковски", воден от началника на академията - комодор Димитър Ангелов. Следваха военнослужещите от Националната гвардейска част, водени от началника на щаба подполковник Кънчо Иванов. След тях преминаха военнослужещи от 2-ра механизирана бригада, участници в операции по поддържане на мира, водени от командира на бригадата бригаден генерал Любчо Тодоров. Вторият представителен блок на Сухопътните войски, съставен от военнослужещи от 68-ма бригада „Специални сили”, беше воден от полковник Михаил Попов - командир на бригадата. Начело на блока на Военновъздушните сили, формиран от трите основни рода войски на ВВС – авиация, зенитно-ракетни и радиотехнически войски, беше полковник Калин Ценов – командир на База за специална техника. Представителният блок на военния флот се предвождаше от командира на военноморска база - Военноморски сили комодор Митко Петев. Начело на представителния блок на Съвместното командване на силите беше командирът на Мобилната комуникационно-информационна система – полковник Георги Пъневски. Парада завърши Гвардейският представителен духов оркестър, с диригент капитан Ради Радев.

По традиция, след военния парад министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов отличиха с почетни и наградни знаци и с предметни награди 31 офицери, сержанти, войници и цивилни служители за постигнати високи резултати при изпълнение на служебните задължения и принос към отбраната на страната.

Времето