Министърът на отбраната Тодор Тагарев: Няма факти, които да показват, че полигон „Змейово” е замърсител на въздуха
Министър Тагарев подчерта, че от морална гледна точка, ако ръководството на Министерството на отбраната имаше съмнения, че полигонът е замърсител на Стара Загора, незабавно щяха да бъдат анализирани основанията за съществуването и дейността му. „Ние нямаме такива притеснения, защото полигонът не замърсява въздуха. В Стара Загора и общината служат около 4000 военнослужещи с техните семейства, деца и близки. Ръководството на Министерството на отбраната не би допуснало да бъдат застрашени здравето и живота на гражданите в региона“.
Министърът на отбраната подчерта, че полигонът е необходим на армията и отбранителната индустрия. Той припомни, че от формална гледна точка съдбата на военното формирование от национално значение не може да бъде решена от местните власти. Министър Тагарев обаче приветства активната гражданска позиция на старозагорци и насърчи усилията да се насочат към намиране на истинските причини за екологичните проблеми в региона.
Експертите от МОСВ се обединиха около мнението, че причините са комплексни и за тяхното изясняване имат отношение не само държавните институции, но и общинските. Те изтъкнаха, че основните източници на замърсяване на града са транспортният трафик и битовото отопление и че са необходими трайни и продължителни мерки с устойчив ефект.
На пресконференцията беше демонстрирана пряка връзка с полигона и бяха показани в реално време извършваните изпитания, планирани за деня. Полк. доц. Стоян Балабанов разясни, че полигонът има „екологичен сертификат“ за съответствие на системата за управление на изискванията на стандарт ISO 14001:2004, камери на изпитателните площадки, които денонощно могат да бъдат наблюдавани по интернет, измервателна станция за контрол на качеството на въздуха, както и космически мониторинг, извършван от Института по космически изследвания и технологии към БАН. Той припомни, че Фондация “Програма Достъп до информация” е връчило на Министерството на отбраната почетна „Грамота за принос в областта на свободата на информация” като признание за положените усилия за осигуряване на прозрачност на дейността на полигона.
Презентацията на директора на Института по отбрана можете да видите тук.