Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите отбеляза днес 23-ата годишнина от своето възстановяване

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите отбеляза днес 23-ата годишнина от своето възстановяване
Министърът на отбраната Ангел Найденов със своя заповед награди председателя и членове на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите. Наградите бяха връчени от заместник-министъра на отбраната Иван Иванов днес, 26 юни, по време на тържественото отбелязване на 23-ата годишнина от възстановяването на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите в Централния военен клуб.

За принос към отбраната на страната и активна патриотична и социална дейност бяха отличени 25 от членовете на съюза с почетен знак на Министерството на отбраната „Свети Георги“-трета степен, с награден знак „За военна доблест“-трета степен и грамоти.

Тържеството започна с водосвет за здраве и дълголетие на членовете на родолюбивата организация, след който, под звуците на химна на Българската армия „Велик е нашият войник“, беше посрещнато знамето на Съюза .

Заместник-министър Иван Иванов прочете поздравителен адрес от името на министър Ангел Найденов към членовете на съюза и се обърна към присъстващите с думите: “ Вашият съюз, с неговата почти 100 годишна история е преминал през много перипетии – бил е закриван, пренебрегван. Но днес заема изключително важно място в тази архитектура на неправителствени организации. Вие можете да разчитате, че ще търсим Вашето съдействие не само за решаването на битови и социални въпроси, но ще се опитаме да използваме и Вашия потенциал при създаването на нормативната и концептуална база в областта на социалната политика на Министерството на отбраната“ .

Поздравителен адрес от името на началника на отбраната генерал Симеон Симеонов прочете заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Стефан Василев. „Възникнал и развиващ се като патриотична организация, съхраняваща будна националната памет, Съюзът има и важни обществено-социални функции. Той премина със силна воля и дух през превратностите на времето. Днешното честване бележи неговото възстановяване, след което през годините той извоюва своето достойно място в нашето съвремие“, се посочва в поздравителния адрес на генерал Симеонов.

Поздравителни адреси по повод 23-ата годишнина от възстановяването на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите бяха получени и от президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев, от министъра на здравеопазването, от командващия на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Атанас Самандов, от командирите на видовете въоръжени сили, от председателите на военно-патриотични организации.

В изказването си пред участниците в тържеството председателят на Съюза о.з. мл. лейт. инж. Петър Велчев акцентира върху дейността на организацията и постигнатите резултати през 23-годишния период от нейното възстановяване.

На тържеството присъстваха също постоянният секретар на отбраната Добромир Тотев, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Стефан Василев, председатели на военно-патриотични организации, офицери от резерва и запаса, членове на съюза и много гости.