Министърът на отбраната Ангел Найденов откри изложбата „Създаден с изкуство“, с която Националният военноисторически музей отбелязва своята 97-а годишнина

Министърът на отбраната Ангел Найденов откри изложбата „Създаден с изкуство“, с която Националният военноисторически музей отбелязва своята  97-а годишнина
„Националният военноисторически музей има неоценимия шанс да се превърне в истинска съкровищница, съхранявайки близо 10 000 експоната и една от най-значимите колекции на български творци, включваща живопис, акварел, графика, скулптура“. С тези думи министърът на отбраната Ангел Найденов откри днес, 2 юли, изложбата „Създаден с изкуство“, с която Националният военноисторически музей отбелязва своята 97-а годишнина.

На откриването присъстваха министърът на културата Петър Стоянович, директорът на Националния военноисторически музей Соня Пeнкова, служители на музея и много граждани.

Министър Ангел Найденов припомни, че музеят е създаден на 4 юли 1916 г., в годината, в която Военното министерство (тогава) откупува картините на именити български художници, създадени през войните, които България е водила в името на националния идеал за свободна, независима и обединена държава.

В изложбата „Създаден с изкуство“ са показани 60 творби, акварел и графика, на едни от най-изтъкнатите майстори на изобразителното изкуство – Владимир Димитров – Майстора, Борис Денев, Ярослав Вешин, Димитър Гюдженов, Константин Щъркелов, Атанас Михов, Никола Танев, Александър Мутафов, Петър Морозов и др. Те постъпват в Българската армия като доброволци или са мобилизирани и създават произведенията по фронтовете на войните за национално обединение.

Изложбата ще бъде отворена за посещение от 2 до 7 юли в галерия „Средец” на Министерството на културата.