Министърът на отбраната Ангел Найденов участва в тържествена церемония по изпращането на 15-та рота от състава на Българската армия за участие в операцията ISAF в Афганистан
„Българските военнослужещи достойно отстояват ценностите на мира, сигурността и свободата в мисии и операции, и утвърждават авторитета на България по света“, каза още министър Найденов.
Той поздрави военнослужещите от 15-та рота за всеотдайността, отговорността и професионализма, с които са се подготвили за мисията. „Убеден съм във вашата безупречна служба, дисциплина и успешно прилагане на уменията, придобити в хода на подготовката“, каза в обръщението си към военнослужещите министър Найденов.
Националният командир на контингента подполковник Тихомир Димчев увери, че контингентът ще изпълни с чест задачите си и ще защити оказаното му доверие. Министър Ангел Найденов му подари икона на „Св. Георги Победоносец“ с пожелание всички военнослужещи да се завърнат живи и здрави у дома след края на мисията.
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов връчи на подполковник Димчев сертификат за готовността на контингента за участие в операцията на ISAF. Генерал Симеонов поздрави военнослужещите за резултатите от подготовката и отбеляза, че за успешното изпълнение на задачите по време на мисията от изключителна важност е спазването на войсковата дисциплина.
Ротата е в състав от близо 300 военнослужещи, които ще изпълняват задачи по охрана на вътрешната зона на летище Кандахар. Командир на ротата е капитан Светослав Годинов.
На тържественото изпращане присъстваха още заместник-командващият на Съвместното командване на силите контраадмирал Георги Мотев, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Нейко Ненов, командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Любчо Тодоров, областният управител на Стара Загора Живка Аладжова, заместник-кмета на Община Стара Загора Иванка Сотирова, представители на общината, на военнопатриотичните съюзи, много граждани и гости на града.