Министърът на отбраната Ангел Найденов: Целта ни е да осигурим на всички в редовете на армията условия за мотивирана и всеотдайна служба, за професионално самоусъвършенстване и предвидимо кариерно израстване
„Ръководството на Министерството на отбраната е с ясното съзнание, че сме в дълг към българските военнослужещи. Затова, обръщайки се към вас - встъпващите в редовете на въоръжените ни сили, искам да ви уверя, че приоритет в нашата политика е да осигурим условия за изпълнение на задачите и отговорностите“, заяви в словото си министър Найденов и подчерта, че един от основните приоритети е възстановяване на престижа, самочувствието, социалните гаранции и професионалната сигурност на българския военнослужещ. Той посочи, че вече са предприети първите стъпки в тази посока. „Целта ни е да осигурим на всички в редовете на армията условия за мотивирана и всеотдайна служба, за професионално самоусъвършенстване и предвидимо кариерно израстване“, каза в заключение министър Найденов, след като връчи дипломите, пагоните и награди първенеца на випуска на НВУ „В.Левски”, както и на първенците по специалности.
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Стефан Василев връчи свидетелствата и пагоните на първенеца на випуска на Професионалния сержантски колеж и на първенците на секции. Той отправи пожелание към випускниците да работят упорито и да се самоусъвършенстват всекидневно. „Вие сте подготвени за предизвикателствата с добрата основа, която сте получили с обучението си в Националния военен университет „Васил Левски“, отбеляза генерал-лейтенант Стефан Василев.
На ритуала присъстваха областният управител и кметът на Велико Търново Георги Рачев и Даниел Панов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов, заместник-командващият на Съвместното командване на силите контраадмирал Георги Мотев, заместник-началникът на Сухопътните войски бригаден генерал Красимир Кънев, началникът на НВУ „Васил Левски” бригаден генерал Цветан Харизанов, началникът на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“ капитан първи ранг проф. д-р Боян Медникаров, командирът на 2-ра бригада бригаден генерал Любчо Тодоров, представители на Министерството на отбраната и общественици.
***
„Випуск – 2013“ е 135-ият по ред от създаването на първото военно училище непосредствено след Освобождението на България и е 6-ти за Професионалния сержантски колеж.
През настоящата учебна година завършват 88 курсанти от НВУ “Васил Левски”, обучавани по 16 военни специализации в 4 военни специалности. Първенец на „Випуск-2013“ е лейтенант Ивелина Жекова-Христова – специалност “Организация и управление на тактическите подразделения в Сухопътни войски” със специализация „Ядрена химическа и биологическа защита и екология”. Курсантите-жени, завършващи университета, са 16.
118 кадети са випускниците от шестия випуск на Професионалния сержантски колеж, които ще получат свидетелства и ще им бъде присвоено първо сержантско звание – “младши сержант”. Първенец на випуска на Професионалния сержантски колеж е младши сержант Дарина Стайкова от военно формирование 34750 в гр. Карлово.