Националният военноисторически музей показа знамената на борците за свобода от Македония и Одринско
Знамето е символ на славата на българските победи и пазител на заветите на предците ни. Сред изложените светини бяха Знаме на четата на генерал Иван Цончев, Знаме на въстаниците от Лозенград, Знаме на Централните Родопи - Ахъчелебийско знаме, Знаме на въстаниците от Струга, Знаме на въстаниците от Охрид и Знаме на VIII Стоиловски революционен участък - Заберновско знаме.
***
Първото заседание на Националния инициативен комитет за честване на 110-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание се проведе на 18 юли под председателството на министъра на отбраната Ангел Найденов.
Министерството на отбраната по традиция участва активно в честванията и координира събитията. Акценти в отбелязването на 110-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание бяха проведените на 20 юли Национален събор в Смилево, Република Македония, и тържествената заря (проверка) в Благоевград, в която участваха военнослужещи от Националната гвардейска част.
Друга инициатива е предстоящият Национален тракийски събор, който ще се проведе на 17 и 18 август в местността „Петрова нива“, община Малко Търново.