Международен семинар на тема: „Гражданско-военно взаимодействие в подготовка за отговор на бедствия“ се провежда в Централния военен клуб в София
От името на заместник-министъра на отбраната Иван Иванов участниците бяха приветствани от новоизбрания председател на Инвестиционния комитет на НАТО Константин Нестеров, заместник-директор на дирекция „Отбранителна политика“ в Министерството на отбраната.
„Надявам се, че този форум ще допринесе за изграждането на национални и регионални способности за готовност и реагиране при бедствия. Като страна-член на НАТО България работи за развитието на всички компоненти на националната система за сигурност, включително способностите за управление на кризи и готовност за реагиране при бедствия. Българските въоръжени сили подкрепят правителствените организации и местните власти, което илюстрира гражданско- военното сътрудничество.
Последният пример за това е участието на Българската армия в справянето с притока на бежанци, предизвикан от кризата в Сирия“, се казва в приветствието на заместник-министърът на отбраната Иван Иванов.
В семинара участват се включиха представители на граждански и военни структури от 11 страни – Албания, Босна и Херцеговина, България, Германия, Гърция, Косово, Македония, Румъния, Хърватия, Черна гора и САЩ, като от американска страна участват делегации от националната гвардия на щатите Върмънт, Мейн, Мериленд, Минесота, Ню Джърси и Тенеси.
Работата на семинара ще продължи 3 дни. Участниците в него ще обсъждат по групи проблемни въпроси, свързани с механизмите на взаимодействие между институциите в различните държави и в рамките на евроатлантическото сътрудничество.
В откриването на международния форум участваха също заместник-министърът на Министерството на вътрешните работи Пламен Ангелов, посланикът на Федерална Република Германия Н. Пр. Матиас Хьофнер и комодор Димитър Ангелов, началник на ВА "Г. С. Раковски".