Заместник-министърът на отбраната Неджми Али участва в Конференция на високо ниво „Задаване на дневния ред на европейската отбранителна индустрия“
Основните проблеми, които обсъдиха участниците в конференцията, бяха свързани с насърчаване на конкурентоспособността в отбранителната индустрия и създаване на действителен вътрешен пазар за отбрана. Подчертана беше ролята на малките и средни предприятия, насърчаването на регионалното сътрудничество, както и генерирането на иновации във време на строги икономии.
Сред основните теми, дискутирани по време на форума, беше необходимостта от рационално използване на разходите за отбрана при условия на силно редуциране. Обсъдени бяха възможностите за по-тясно сътрудничество между държавите и тяхната отбранителна индустрия в процеса на изграждане на националните и общите съюзнически отбранителни способности.
Целта на това сътрудничество е да се избегне дублирането на усилията и да се постигне по-ефективно използване на националните и общи бюджети. Участниците се обединиха около идеята, че отбранително-индустриалното сътрудничество в Европейския съюз в рамките на инициативата „Обединяване и споделяне” следва да отчита развитието на инициативата на НАТО „Интелигентна отбрана“.
„Предложенията и изводите от конференцията ще бъдат приложени в реализирането на политиката на Министерството на отбраната по отношение на българската технологична индустриална база. В национален аспект това ще се реализира в няколко основни направления: развитие на конкурентна среда на пазара за отбранителни продукти, подпомагане на участието на българския бизнес при доставки за отбраната и сигурността, подпомагане на участието на малките и средни предприятия в реализирането на проекти за отбраната и сигурността, както и дефиниране на нови източници на финансиране за изследванията и технологиите в отбраната и за стимулиране на иновациите в тази област“, каза заместник-министърът на отбраната Неджми Али след завръщането си от Брюксел.