Личният състав на Радиотехнически войски чества 62 години от създаването им

Личният състав на Радиотехнически войски чества 62 години от създаването им
Постоянният секретар на отбраната Добромир Тотев ще участва утре, 18 март, в тържественото отбелязване на 62 години от създаването на Радиотехнически войски.

Събитието ще се проведе в Националния военноисторически музей и на него ще бъдат отличени военнослужещи и цивилни служители за проявен професионализъм.

В Националния военноисторически музей ще бъде представена експозиция на елементи и системи от радиолокационна техника.

Тържествената церемония започва в 11.00 часа утре, 18 март, в Националния военноисторически музей.

Радиотехнически войски са приемник на създадената през 1940 година Въздушнопредупредителна служба.
През 1950 година батальоните за въздушно наблюдение, оповестяване и свръзка са реорганизирани в три полка, с което се поставя началото на Радиотехнически войски.
Днес РТВ са основна съставна част на системата за Противовъздушна отбрана на страната. Те водят непрекъснато разузнаване и контрол на въздушното пространство на Република България.
Формированията от РТВ участват в Интегрираната система за ПВО на НАТО и в осигуряване на учебно-бойната дейност на авиацията и зенитно-ракетните войски.