Министърът на отбраната Ангел Найденов: Уверен съм, че добрите традиции и практики на академията ще продължат с мощен и модерен импулс в бъдещето
„Военната академия е утвърдена институция, която през цялата своя история достойно отстоява ролята си на национален център на военното образование и наука, и генератор на нови идеи в стратегическата култура“, каза министър Найденов и подчерта, че академията е претърпяла своите моменти на трансформация паралелно с протичащите промени в средата за сигурност.
Министърът на отбраната изтъкна, че тази година е белязана и от друго значимо събитие – 10 години от присъединяването на България към НАТО, което ни дава възможност да направим своята оценка през призмата на изминалото време и в контекста на ситуацията в Крим и военно-политическата криза в Украйна. „Колективната отбрана следва да се разглежда като засилване на възпиращия потенциал на Алианса“, заяви министър Найденов и допълни, че това може да се постигне чрез възможно изнесено напред разположение на силите,преразглеждане на географското разположение на командната структура на НАТО, провеждането на мащабни учения с видимо присъствие на личен състав и техника на партньорите от НАТО и разработване на нови планове за извънредни ситуации, които да покриват нови територии. Той заяви категорична позиция, че Югоизточна Европа, Балканите и Черноморският регион, предвид тяхната близост до региони с кризи и конфликти заслужават специално внимание. „Морската сигурност, контролът, наблюдението и охраната на териториалните води и въздушното пространство са особено важни са страната ни и за региона“, каза министър Найденов и подчерта, че страните-членки на НАТО предприемат редица стъпки в това отношение, но тези усилия, в условията на днешната криза, следва да са част от цялостната политика на НАТО.
Министърът на отбраната заяви, че провеждащият се Преглед на структурата на Въоръжените сили цели развиване на вече постигнатото при изграждането на отбранителни способности, съгласно стандартите на НАТО и ЕС. „Ще търсим качествена трансформация, а не съкращаване на личен състав, каквато беше практиката досега“, каза министър Найденов и подчерта, че предстоящите промени ще поставят на изпитание способностите за адаптация и на военнообразователната система. „ Изказвам дълбоката си увереност, че добрите традиции и практики, които установи академията, ще продължат с мощен и модерен импулс в бъдещето“, каза в заключение министър Найденов.
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов поздрави присъстващите от името на висшето военно ръководство и заяви, че военната академия е призната и утвърдена институция със славна история, настояще и бъдеще и най-важният фактор за това са хората.
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили изпрати поздравителен адрес, в който се казва: „Изразявам дълбокото си уважение и признание към всеотдайния труд на целия личен състав на най-старото висше военно училище в България.“
По повод празника на Военна академия „Г.С.Раковски“ министърът на отбраната Ангел Найденов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов отличиха с грамоти и предметни награди офицери и цивилни служители за проявен висок професионализъм и принос за утвърждаване на авторитета на академията като национална военна институция за висше образование, квалификация и научни изследвания по въпросите на националната сигурност и отбрана. Награди бяха връчени и от началника на академията комодор Димитър Ангелов.
На събитието присъстваха командири на войскови формирования, аташета по отбраната акредитирани в България, представители на военнопатриотични и военнородолюбиви съюзи и още много гости.