Заместник-министърът на отбраната Неджми Али участва в заседание на Обществения съвет по отбранителна политика, посветено на 10-та годишнина от присъединяването на страната ни към НАТО
В своето встъпително изказване пред представителите на неправителствените организации заместник-министър Али заяви, че НАТО ще остане най-мощният съюз за колективна отбрана, като в обозримо бъдеще няма да има държава или коалиция със съпоставим военен потенциал. „Благодарение на членството в Алианса понастоящем България разчита на безпрецедентно високо ниво на сигурност. Това положение обаче не е даденост и затова всички страни-членки трябва да работим за неговото запазване и укрепване, което предполага изграждане и поддържане на реални отбранителни способности от всеки съюзник“, каза още заместник-министър Али.
Той акцентира върху необходимостта от инвестиране на средства в изграждането на способности на българските въоръжени сили, които да им дават възможност в максимална степен да изпълняват конституционно възложените им задачи и да бъдат предвидим партньор в рамките на Алианса, както и достоен гарант на националния ни суверенитет.
В дискусиите по време на заседанието на Обществения съвет участваха представители на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите, социациите на Сухопътните войски и на Комуникационните и информационни специалисти, Armed Forces Communications and Electronics Association (AFCEA) - секция София, Съюза на възпитаниците на Военните на Негово Величество училища и Асоциацията на възпитаниците на Морско училище.
В заседанието участваха също представители на политическия кабинет на министъра на отбраната и на дирекции „Инвестиции в отбраната“ и „Отбранителна политика“ в министерството.